Dni Janka Čemana 2017

0
755
Kolektív OD Janka Čemana – Pivnica zahrá predstavenie Dievča, ktoré písalo, autora Samuela Gašparca v réžii K. Mišíkovej Hitzingerovej (Foto: Tatiana Imrek)

Včera v Pivnici štartovali Dni Janka Čemana a v rámci nich aj divadelný festival DIDA. On je „malým sviatkom pre všetkých, ktorí milujú divadlo a vnímajú ho nie ako ´lacnú zábavu´, ale možnosť vyspovedať si dušu, srdce, pocity, poukázať, poláskať, poštekliť.“ Uvádza Katarína Mišíková Hitzingerová, režisérka dnešného prvého súťažného predstavenia a dodáva, že ono na javisku pivnického domu kultúry ožije príbeh Anny Frankovej „v kontúrach, na ktoré nesmieme zabudnúť. Pretože …ten kto ovláda minulosť, ovláda aj budúcnosť.“ Festival Divadelných inscenácií dolnozemských autorov DIDA, ktoré už 23. krát organizuje Ochotnícke divadlo Janka Čemana, otvorili o 18,00 h výstavou Anna Franková – dejiny pre súčasnosť.

„… spracovať tému, ktorá vytvára mrazivé zimomriavky najmä na duši s ľuďmi, ktorí si vojnu prežili na vlastnej koži, je neopísateľné po každej ľuskej či tvorivej stránke… pripomenúť si a zároveň ďakovať za život… vychovať z našich detí ľudí, ktorí nikdy nikomu nesiahnu na život… krehkosť života a pominuteľnosť momentu…“ Samuel Gašperec: Dievča, ktoré písalo.

Na výstave Anna Franková – dejiny pre súčasnosť na 32 výstavných paneloch je znázornený osud Anny Frankovej, židovského dievčaťa, ktoré stratilo svoj život v tábore počas Druhej svetovej vojny.

V divadelnom salóne je nainštalovaná aj výstava plagátov. Ide o novinku v rámci festivalu DIDA a cieľom tejto súťaže je motivovať dizajnérov a umelcov k vytváraniu kreatívnych a premyslených plagátov, a týmto spôsobom – syntézou umenia divadelného a vizuálneho, skvalitňovať prácu lokálnych divadelných súborov. Plagáty posúdi komisia v zložení: Ma. Andrea Merníková, predsedníčka a členovia: Nina Miljušová a Mgr. Miroslav Pap.
Dni Janka Čemana 2017

V rámci Dní Janka Čemana sa tradične uskutočňuje aj spomienka na toto vzácne meno a jeho osobnosť. Každoročne skôr samotného otvorenia festivalu DIDA, predstavitelia OD Janka Čemana spolu s rodinou Janka Čemana navštevujú jeho hrobku. Na jeho počesť sa odnesú kvety a týmto gestom sa začínajú divadelné dni.

Návšteva hrobky Janka Čemana DIDA 2016, autor fotografie: Ján Čobrda – Blitz
Návšteva hrobky Janka Čemana DIDA 2016, autor fotografie: Ján Čobrda – Blitz

Dnes 25. marca 2017. sú na rade ďalšie dve predstavenia, no predtým, v popoludňajších hodinách o pol piatej v miestnostiach Klubu poľnohospodárov bude prezentácia knižnej produkcie Slovenského vydavateľského centra v Báčskom Petrovci, tentoraz už pod názvom Vítanie jari s knihou.

Po tomto, o 18.00 hodine, pivnické javisko bude patriť členom Kolektívu kreatívnych amatérov KOKRAM z Kovačice, ktorí zahrajú inscenáciu TMA v réžii Dragana Karlečíka, ktorý je zároveň aj autor predlohy.

O 20.00 hodine vystúpi hosťujúce Medzibrodské kočovné divadlo, zo Slovenska, ako laureát festivalu Paláriková Raková v Čadci, ktoré predvedie predlohu Kamila Žišku Páračky u babky Justíny v réžii Tomáša Pohorelca.

V nedeľu sú na programe tiaž dve predstavenia. O 18.00 h náš básnik a spisovateľ Ján Salčák uvedie svoj autorský monodramatický projekt pomenovaný MEMENTO MORI a o 20.00 h vystúpi ďalší hosťujúci divadelný súbor zo Slovenska, z Tisovca, ktorý zahrá predlohu BOH MASAKRA Jasminy Rezy a v réžii Jakuba Mudráka.

Posudzovacia komisia festivalu DIDA 2017 bude pracovať v zložení: Zuzana Tárnociová, predsedníčka,Vladimír Valentík a Dr. Zuzana Týrová (foto: Ján Čobrda – Blitz)
Posudzovacia komisia festivalu DIDA 2017 bude pracovať v zložení: Zuzana Tárnociová, predsedníčka,Vladimír Valentík a Dr. Zuzana Týrová (foto: Ján Čobrda – Blitz)

23. Festival divadelných inscenácií dolnozemských autorov DIDA 2017 v Pivnici bude pokračovať vo štvrtok 30. marca a to až tromi detskými divadelnými predstaveniami, keď vystúpia najmladší divadelníci zo Starej Pazovy, Pivnice a z chorvátskeho Iloka.

V piatok 31. marca sa najprv predstavia Aradáčania s predlohou Lenivec autora a režiséra Jana Hrubíka a po nich Kysáčania zahrajú VHV-ho drámu Zámka škripí v réžii Svetlany Gaškovej a Jána Privizera. V sobotu 1. apríla Vojlovičania sa predstavia najprv so Simićovým Pánom doktorom v režijnom stvárnení Vladany Cvijanovićovej a potom aj so svojim druhým predstavením Futúrum lásky autorky a režisérky Terézy Veberovej Oravcovej.

V nedeľu 2. apríla po vyhodnotení festivalu vystúpi hosťujúce divadlo z Novej Pazovy, ktoré predvedie predlohu Duška M. Petrovića Bratia a sestry v réžii Alexandra Baka.

Divadelné predstavenia sa budú uchádzať o nasledovné ceny: Cenu Janka Čemana, Cenu za nový inscenovaný text dolnozemského autora, Cenu za najúspešnejšie predstavenie, Cenu za dramaturgiu a prvú, druhú a tretiu Cenu za herecký výkon.


O festivalu:

Pozorišni festival DIDA nastao je 1995. godine u sklopu manifestacije Dani Janka Čemana. Cilj organizatora festivala bio je da obnovi pozorišnu delatnost u Pivnicama, da zainteresuje javnost za slovačku dramsku umetnost, a ujedno da očuva sećanje na Janka Čemana, poznatog slovačkog pisca koji je rodom iz Pivnica.

Glavni cilj festivala je da se podrži dramsko stvaralaštvo Slovaka sa tzv. Donje zemlje, odnosno Slovaka iz Mađarske, Rumunije i Srbije. Festival je vremenom prerastao u vojvođansku, a kasnije i međunarodnu manifestaciju. Svaki festival propraćen je i nizom drugih manifestacija, koje imaju retrospektivni, informativni, propagacioni, obrazovni i sl. karakter.

Organizator festivala: Amatersko pozorište J. Čeman, Pivnice

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here