Keď sa ženy združia / Kad se žene udruže

965

O obnove spolku

Spolok žien v Pivnivci založený bol ešte v roku 1933. Nútene prerušil prácu počas druhej svetovej vojny, ale v povojnových rokoch obnovil svoju činnosť, s podnetu Viery Babylonovej, manželky evanjelického farára Vladimíra Gustáva Babylona. Do roku 1975 spolok mal pravidelné aktivity a potom pracoval len príležitostne pri rôzných výročiach a podujatiach do 90tých rokov. Z iniciatívy Anny Valašekovej, manželky evanjelického farára Štefana Valášeka, v roku 2004 vznikol obnovený Spolok pivnických žien. Anna sa celý svoj život venovala spolkovej činnosti a aktivitám v cirkvi.

„Keď vám poviem pravdu, nemala som v pláne byť toľko aktívna na dôchodku. Keď manžel odišiel do dôchodku, kúpili sme dom v rodnej dedine s úmyslom užívať si dôchodok, stretávať sa s rodinou, známymi a podobne. Po čase ma začali ženy pozývať na priadky. V každom dome som videla krásne ručné práce, izbové kvety a rôzne pekné veci. Na moju otázku či už niekedy niečo vystavovali, ženy mi odpovedali „Kto by nám to zorganizoval? My nevieme nič o tom.“ Okrem toho niekoľko žien ma oslovilo s nápadom, že chcú založiť spevácku odbočku a pýtali sa ma či by som im s tým pomohla. Mala som v tom skúsenosti, súhlasila som a tak sa to začalo. V roku 2004 sme obnovili činnosť spolku, zorganizovali tri výstavy v miestnostiach základnej školy, s ktorou máme od vtedy vynikajúce vzťahy a spoluprácu. Po čase som pochopila, že mi účasť v spolku a aktivity v ňom ako aj samé ženy, nejakýmom spôsob pomohly, aby som ľahšie prešla ťažkým životným obdobím po smrti manžela.“

Starostlivosť o starších ľudí

Predsedníčka Spolku žien Anna Valášeková, vždy mala dobré nápady a najčastejšie sa jej ich aj podarilo splniť. Aktivity Spolku žien sa pekne rozvili, ale Spolok nemal svoje priestory, taktiež si všimla, že starším a chorým občanom Pivnice nevenuje dostatok pozornost. V roku 2008 prišla s nápadom osloviť pivničana, ktorý už dlhšie ako pol storočia žije v Austrálii. Napísala email Jánovi Belánimu, ktorý je úspešný podnikateľ a zaoberá sa aj humanitárnou prácou. Za pomoc v rôznych krajoch sveta je odmeňovaný štátnymi medailami a uznaniami Austrálie. So svojou manželkou Annou sa rád ozval, kúpili dom, ktorý je vo vlastníctve Slovenskej evanjelickej cirkvi a Spolok ho používa na svoju činnosť. Toho roku Spolok so Spolkom penzistov v spolupráci s Gerontologickým centrom z Bačskej Palanky mal projekt pod názvom „Aby nám staroba dostála úsmev“, dva krát týždenne sa roznášalo jedlo a balíky starým a chorým a raz týždenne všetci obyvatelia mohli dostať právne poradenstvo. Aktuálne je v priebehu zariaďovanie vnútorných priestorov v druhej časti domu. Tie miestnosti budú slúžiť ako spoločenská miestnosť pre starších ľudí a taktiež sa tam budú pripravovať jedlá, ale to už nemá priamo spoj so Spolkom žien a dokončenie prác závisí od financií, ktoré sprostredkujú príslušné orgány.

Spolok žien vo svojich priestoroch má dve izby s etnografickou zbierkou do ktorej dobrovoľne prispievali mnohý Pivničania. Prinášali starý nábytok, kroje, rôzne veci, ktoré sa niekedy používali v každodennom živote.

O Spolku žien dnes

Dnes na rozdiel od prvých rokov po obnovení, keď spolok mal 70 členiek z toho 20 v speváckej skupine (dnešný komorný zbor Nádeje), má 35 členiek v rozmedzí rokov od 30 do 80, ale to nevplýva na objem a kvalitu ich práce. O mnohopočetných aktivitách žien Anna Valášekova nám povedala:

„Počas zimy sa stretávame každý štvrtok a potom raz za mesiac alebo raz za dva mesiace organizujeme rôzne prednášky, ktoré sú otvorené pre verejnosť. Okrem lekárov a rôznych tém zo zdravotníctva mali sme aj prednášky o strave, starostlivosť o kvety, pred cirkevnými sviatkami máme nejaké duchovné témy… Máme výbornú spoluprácu s Gerontologickým centrom z Bačskej Palanky. Každú prvú stredu v mesiaci prichádza medicínska sestra, ktorá všetkým záujemcom aj mimo spolku zmeria krvný tlak a hladinu cukru v krvi. Niekedy s ňou príde aj lekár a potom máme prednášky z niektorej oblasti zdravotníctva. Náš spolok navštevuje užívateľov centra pri príležitosti Veľkej noci a Dňa Gerontologického centra. Členky spolku nachystajú sladké a slané občerstvenie a v spolupráci so ZŠ 15. Októbra z Pivnice, prichystáme príležitostné darčeky ktoré deti pri tej príležitosti rozdajú užívateľom centra. Týmto spôsobom spravíme užívateľom veľkú radosť a deti sa učia, že netreba zabúdať na starších členov nášej spoločnosti. Okrem ručných prác niektoré členky zaoberajú sa aj inými činnosťami, ako napríklad kreslenie na skle, maľovanie tanierov, tekvičiek, nábytku a iných vecí z dreva… Niekedy nás navštívia žiaci nižších ročníkov našej školy a vtedy pre nich prichystáme rôzne aktivity ako čo sú vyšívanie, maľovanie predmetov, za Veľkú noc farbíme vajcia… Spolupracujeme tiež aj s Centrom pre sociálnu prácu z Bačskej Palanky. Vo štvrtok 31. augusta Mirjana Radaković zo Sociálnej služby a opatrovateľstva so svojimi kolegyňami priviedla niekoľko detí z pestúnskych rodín a my sme prichystali pre nich zaujímavé aktivity (vyrábanie bábok z variech, miesenie cesta, výroba rožkov). Musím povedať, že okrem základnej školy máme peknú spoluprácu aj s ostatnými spoločenstvami v Pivnici.“

Anna Valášeková

Aké ste všetko výstavy usporiadali? Boli organizované iba v Pivnici? Aká máte spoluprácu s ostatnými ženskými spolkami?

„Okrem ručných prác usporiadali sme aj výstavu krojov, izbových kvetov, ručníkov, výstavu dobového zariadenia domu… Praktikujeme minimálne jednu výstavu ročne v Pivnici a vystavujeme aj v iných mestách. Vystavovali sme niekoľkokrát v Bačskej Palanke, Iloku, Čelareve, Hložanoch, Bačskom Petrovci, Kulpine, Silbaši, Lalići, Odžaku, Selenči, Kovačici, Padine, Aradáči, Vrnjačkej Banje, Békešskej Čabe. Niektoré z tých výstav boli aj predajné. Minulý rok sme sa zúčastnili Noci múzeí v Novom Sade. S členkami Spolkov žien z okolitých miest sa stretávame niekoľkokrát ročne, lebo sa navšetvujeme počas zimy keď organizujeme priadky, kde sú často organizované aj prednášky. Nedávno bola v Kulpíne organizovaná krásna dvojdňová dielňa pod názvom Party a pierka. Financujeme sa samé, organizujeme rôzne výlety pre naše členky, na ktoré odchádzame so ženami z iných Spolkov žien. Doteraz sme navštívili Palić, Vrdnik, Vrnjačku Banju, Gornju Trepču, niekoľko krát Zlatibor.“

Spolok žien z Pivnice ma zaujímavú a nezvyčajnú manifestáciu. Čo nám môžete o tom povedať?

„Každý spolok má naozaj pekne organizované manifestácie, ktoré sa konajú raz do roka a my ich navštevujeme. Tortyády, varenie sarmi, sladké dni, všetky jedlá z tekvíc, výstava cestovín… Chcela som zorganizovať niečo originálne a rozhodla som sa pre Literárne stretnutie. Už roky si zapisujem svoje myšlienky, zážitky, pamiatky z detstva, taktiež som si všimla, že niektoré ženy z nášho spolku pekne píšu a tak sme sa rozhodli, že z toho spravíme podujati. Prvý krát bolo organizované druhý víkend v septembri . Daný termín sa zachoval dodnes a už to bude siedmy ročník. V priebehu týchto rokov sme mali príležitosť počuť pekné literárne diela a teraz sa začali vyskytovať aj duchovné témy. Vždy máme aj sprievodnú manifestáciu v podobe výstavy, tento krát sme sa rozhodli pre výstavu kalnerky. Bude prečítaných 20 literárnych diel a zúčastnia sa mnohé spolky. Bolo aj viacero zainteresovaních, ale bohužiaľ nemohli sme prijať všetkých pretože to z časových dôvodov nebolo možné uskutočniť. Na rozdiel od ostatných manifestácií, ktoré organizujú iné spolky žien, naše nie je súťažného charakteru. Myslím si, že sa emócia nemôže a nemala by sa hodnotiť. Niečo čo má pre niekoho veľký význam, pre iného nemusí mať žiadnu hodnotu. Program je zorganizovaný tak, že medzi 14tou a 15tou hodinou prídu naše hosťky, bude obchádzka výstavy, privítanie a otvorenie stretnutia. V dvoch častiach programu sa prečítajú literárne diela a potom bude večera a poďakovanie.“

Počas letných mesiacov sa členky spolku stretávajú vo svojich priestoroch v nedeľu poobede. Porozprávajú sa pri káve, podelia sa o svoje radosti a starosti. Predsedníčka nám s úsmevom prezradila, že ani jedna členka spolku neužíva žiadne antidepresíva (čo sa v dnešnej dobe, bohužiaľ často vyskytuje). Ako povedala, spoločne sa radujú, smejú a plačú a z posedenia odchádzajú bez príťaže a v dobrej nálade. Taktiež zdôraznila, že sú ich dvere otvorené pre všetky, ktoré potrebujú ak nič iné, trochu oddychu, kamarátenia sa, pekné slovo.


O obnavljanju udruženja

Udruženje žena u Pivnicama bilo je osnovano još 1933. godine. Prinudno je prekinulo sa radom za vreme II svetskog rata, ali nakon toga obnovilo je svoju delatnost pod uticajem Vjere Babilon, supruge evangeličkog sveštenika Vladimira Gustava Babilona. Do 1975. godine udruženje je bilo aktivno, a nakon toga je radilo prilikom raznih godišnjica i manifestacija do devedesetih godina. Inicijativom Ane Valašek, supruge evangeličkog sveštenika Štefana Valašeka, 2004. godine nastalo je obnovljeno udruženje žena koje je od tada izuzetno aktivno i uspešno. Ana je ceo svoj radni vek bila posvećena društvenoj delatnosti i aktivnostima pri crkvi.

„Da vam pravo kažem, nisam imala u planu da nakon odlaska u penziju budem ovoliko aktivna. Kada se suprug penzionisao, kupili smo kuću u svom rodnom mestu sa namerom da uživamo u penziji, da se sastajemo sa svojom rodbinom, prijateljima… Vremenom su žene počele da me pozivaju na prelo. U svakoj kući sam viđala divne ručne radove, sobno cveće i razne lepe stvari. Na moje pitanje da li su nekada nešto izlagale, žene su odgovarale „Ko bi to nama organizovao? Ne znamo ništa o tome.“ Osim toga, nekoliko žena mi se obratilo sa željom da osnuju pevačku grupu i pitale me da li bi im u tome pomogla. Imala sam u tome iskustva, pristala sam i tako je to počelo. Godine 2004, obnovili smo aktivnost udruženja, organizovale tri izložbe u prostorijama osnovne škole, sa kojom od tada imamo veoma lepu saradnju. Vremenom sam shvatila da mi je učešće u udruženju, aktivnosti koje u njemu imam, a i same žene, pomoglo da na neki način lakše prebrodim težak period nakon smrti mog supruga.“

Briga za starije

Predsednica Udruženja žena Ana Valašek, uvek je imala dobre ideje i najčešće je i uspevala da ih ostvari. Aktivnosti Udruženja žena lepo su se razvile, ali udruženje nije imalo svoje prostorije, ujedno je primetila da se ne posvećuje dovoljno pažnje starijim i nemoćnim stanovnicima Pivnica. Tako je 2008. godine došla na ideju da se za pomoć mailom obrati pivničanu koji već više od pola veka živi u Australiji. Jan Belanji uspešan je biznismen, a bavi se i humanitarnim radom. Za pomoć u raznim krajevima sveta nagrađivan je državnim medaljama i priznanjima Australije. Sa svojom suprugom Anom rado se odazvao, kupili su kuću koja je u vlasništvu Slovačke evangeličke crkve, a udruženje je dobilo na korišćenje. Te godine Udruženje, sa Udruženjem penzionera iz Pivnica, a u saradnji sa Gerontološkim centrom iz Bačke Palanke imalo je projekat pod nazivom „Da nam starost dobije osmeh“, dva puta nedeljno raznosila se hrana i paketi starijim i nemoćnim, a jednom nedeljno su svi meštani mogli da dobiju pravne savete. Trenutno su u toku unutrašnji radovi na prostorijama koje su izgrađene u produžetku ove kuće. Te prostorije služiće za dnevni boravak starijih, kao i za pripremu hrane, ali to više nema direktnu vezu sa Udruženjem žena i završetak radova zavisi od finansija koje se dobijaju od nadležnih.

Udruženje žena u svojim prostorijama ima dve sobe sa etnografskom zbirkom u čemu su svojevoljno učestvovali mnogi pivničani donoseći stari nameštaj, nošnje, razne stvari koje su se nekada koristile u svakodnevnom životu.

O udruženju žena danas

Danas, za razliku od prvih godina nakon obnavljanja, kada je udruženje imalo 70 članica, od toga 20 u pevačkoj grupi (današnji Kamerni hor „Nádeje“ ), broji 35 članica u rasponu od 30 do 80 godina, ali to neumanjuje obim i kvalitet njihovog rada. O mnogobrojnim aktivnostima žena Ana Valašek nam je rekla:

„Tokom zime sastajemo se četvrkom i onda jednom mesečno ili u dva meseca organizujemo razna predavanja koja su otvorena za sve zainteresovane. Osim lekara i raznih tema iz zdravstva, imali smo predavanja i na druge teme kao što su ishrana, nega cveća, pred crkvene praznike imamo neke duhovne teme… Imamo odličnu saradnju sa Gerontološkim centrom u Bačkoj Palanci, svake prve srede u mesecu dolazi medicinska sestra koja svim zainteresovanim meštanima proveri krvni pritisak i nivo šećera u krvi. Povremeno sa njom dođe i lekar i tada imamo predavanje iz neke oblasti zdravstva. Naše Udruženje posećuje korisnike centra povodom Uskrsa i Dana Gerontološkog centra. Članice spreme slatko i slano posluženje, a u saradnji sa OŠ „15. oktobar“ iz Pivnica, spremimo i prigodne poklone koje deca tom prilikom podele korisnicima. Na ovaj način korisnicima pričinimo veliku radost, a deca uče da ne treba zaboravljati na starije članove našeg društva. Osim ručnih radova, neke članice bave se i drugim stvarima, kao što je na primer crtanje na staklu, oslikavanje tanjira, tikvica, nameštaja i drugih stvari od drveta… Povremeno nas posete učenici nižih razreda naše škole i tada za njih osmislimo razne aktivnosti, kao su vezenje, oslikavanje nekih predmeta, za Uskrs farbamo jaja… Sarađujemo i sa Centrom za socijalni rad iz Bačke Palanke. U četvrtak 31.avgusta Mirjana Radaković iz službe Socijalne zaštite i starateljstva sa svojim koleginicama dovela je nekoliko dece iz hraniteljskih porodica,a mi smo za njih osmislile neke njima interesantne aktivnosti (pravljenje lutkica od varjači, mešenje testa, pravljenje kiflica ). Moram reći da osim osnovne škole, lepu saradnju imamo sa svim ostalim društvima u Pivnicama.“

Koje ste sve izložbe priredili i da li su one bile organizovane samo u Pivnicama ? Kakva je vaša saradnja sa ostalim Udruženjima žena?

„Pored ručnih radova, organizovale smo izložbe nošnji, sobnog cveća, marama koje su se nosile uz nošnju, izložbu nekadašnjeg uređenja kuće… Praktikujemo da u Pivnicama imamo minimalno jednu izložbu godišnje, a izlažemo i u drugim mestima. Izlagale smo nekoliko puta u Bačkoj Palanci, u Iloku, Čelarevu, Gložanu, Bačkom Petrovcu, Kulpinu, Silbašu, Laliću, Odžacima, Selenči, Kovačici, Padini, Aradcu, Vrnjačkoj Banji, u Mađarskoj. Neke od tih izložbi bile su i prodajne. Prošle godine smo učestvovale u Noći muzeja u Novom Sadu. Sa članicama Udruženja žena iz mesta koja su nam bliže družimo se i nekoliko puta tokom godine, jer se međusobno posećujemo tokom zime, kada se organizuje tzv. prelo, gde takođe često budu i neka predavanja. Nedavno je Kulpinu bila organizovana veoma lepa radionica na kojoj su se izrađivali nekadašnji venci za neveste, cvetići kakvi su se nekada koristili za svatove i sl. Finansiramo se same, organizujemo razne izlete za naše članice na koje odlazimo sa drugim Udruženjima žena. Bile smo na Paliću, u Vrdniku, Vrnjačkoj Banji, Gornjoj Trepči, nekoliko puta na Zlatiboru.“

Udruženje žena iz Pivnica ima zanimljivu i nesvakidašnju manifestaciju. Šta nam možete reći o tome?

„Svako udruženje ima zaista lepo osmišljene manifestacija koje se održavaju jednom godišnje i mi ih posećujemo. Tortijade, spremanje sarme, slatki dani, sva jela od bundeve, izložba testenina i drugo. Htela sam da osmislim nešto originalno i odlučila sam se za Literarno druženje. Pišem već godinama neke svoje misli, doživljaje, sećanja iz detinjstva, takođe sam primetila da još neke žene u našem udruženju lepo pišu i tako smo se odlučile da to bude manifestacija koju ćemo mi organizovati. Prvi put je organizovana drugi vikend u septembru, pa smo zadržali taj termin i ove godine će se organizovati sedmi put. Drago mi je što su to prihvatile i žene iz drugih udruženja. Tokom ovih godina imale smo priliku da čujemo lepa literarna dela, a u poslednje vreme pojavile su se i duhovne teme. Uvek imamo i prateću manifestaciju u vidu izložbe, ovog puta smo odlučile da to bude vrsta suknje iz narodne nošnje „kalnerka“. Biće pročitano dvadeset literarnih dela, a učestvovaće mnoga udruženja. Bilo je i više zainteresovanih, nažalost nismo mogli da prihvatimo sve, jer to vremeski nije moguće izvesti. Za razliku od ostalih manifestacija koje organizuju druga Udruženja žena, naše nije takmičarskog karaktera. Smatram da emocija ne može i ne sme da se ocenjuje. Nešto što za nekoga ima veliki značaj, nekome može biti potpuno beznačajno. Program je osmišljen tako da između 14 i 15h stignu naše gošće i da se pogleda izložba. Poželimo im dobrodošlicu, u dva dela programa pročitaće se literarna dela učesnica, a nakon toga će biti večera .“

Tokom letnjih meseci članice udruženja se u svojim prostorijama sastaju nedeljom popodne. Porazgovaraju uz kafu, međusobno podele sve svoje radosti i brige. Predsednica nam je uz osmeh otkrila da ni jedna od članica nema potrebe da koristi nikakve antidepresive (što je na žalost u današnje vreme česta pojava). Kako je rekla zajedno se raduju, smeju se i plaču, sa druženja odlaze rasterećene i raspoložene. Takođe je naglasila da su njihova vrata otvorena za sve kojima je, ako ništa drugo, potrebno malo odmora, druženja, lepa reč.

 

 

 

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here