Blic: Ukida se zabrana zapošljavanja i uvodi stroga kontrola u institucijama i službama

2047

Vlada Srbije planira da ukine zabranu zapošljavanja u javnom sektoru, a da istovremeno uvede mehanizam kojim će strogo kontrolisati zapošljavanje po ministarstvima, školama, državnim institucijama, opštinama i drugo.


Kako saznaje „Blic“, Vlada Srbije i MMF rade na novom mehanizmu zapošljavanja koji će morati da poštuje svaka služba i institucija u javnom sektoru, od domova zdravlja, preko centara za socijalni rad, škola i opština do ministarstava, a koji će zameniti postojeći Zakon o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih.

„Novo zapošljavanje ili primanje u stalni radni odnos radnika sa ugovorima o privremenim i povremenim poslovima više neće biti uređeno zakonom. Umesto dosadašnje Vladine komisije, koja je kontrolisala ovaj proces, država će uvesti novi sistem koji će strogo kontrolisati baš svako primanje u radni odnos. Jedna od ideja je da se ponovo uvede kadrovski plan, koji je pre četiri godine postojao u ministarstvima i državnim organima, a koji bi značio precizno planiranje poslova i broja potrebnih ljudi, bilo da su u pitanju zaposleni na neodređeno, određeno ili po ugovorima o privremenim i povremenim poslovima. Posebno će se voditi računa o sektorima u kojima je zbog novih okolnosti ili prirode posla potrebno više ljudi. Danas su, recimo, evropske integracije zahtevan posao, gde su potrebni iskusni i edukovani radnici“, kaže za „Blic“ izvor iz Vlade Srbije.

[wonderplugin_slider id=75]

 

On dodaje da će svi detalji biti precizirani u narednom periodu, kao i da je cilj nove prakse efikasniji javni sektor. Dodaje i da bi svaka institucija za predloženi kadrovski plan odgovarala nadležnom ministarstvu, a svako ministarstvo Vladi.

Zabrana zapošljavanja je na snazi punih pet godina, a posledica ovakve odluke je narušena struktura zaposlenosti, ocenjuju ekonomisti. Zbog toga je Fiskalni savet nedavno izašao sa preporukom da se tokom 2019. mora kontrolisano izaći iz mere zabrane zapošljavanja jer već postoji ozbiljan manjak zaposlenih u ključnim oblastima države. Zdravstvo ima najupečatljiviji manjak zaposlenih – čak 3.000 ljudi, a manjak postoji i u državnoj administraciji (ministarstvima i drugim organima), Poreskoj upravi nedostaje oko 500 poreskih inspektora, a inspekcijskim službama najmanje 300 ljudi.

S druge strane, u prosveti trenutno radi skoro 1.000 ljudi više nego što je predviđeno zakonskim maksimumom.

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here