INTERVJU: MIROSLAV ŠUNJKIĆ – Umetnik, profesor engleskog jezika

2674

Za profesore se često kaže da na časove idu „naoštrenih olovaka“, kao sinonim spremnosti da deci prenesu znanje. Naš sugradjanin, profesor engleskog jezika u Srednjoj školi „Dr Radivoj Uvalić“, Miroslav Šunjkić oštri svoje olovke i češće od toga. Naime, u poslednjih godinu i po dana Miroslav je svojim talentnom i znanjem crtanja grafitnom olovkom, skrenuo pažnju na svoj rad u užem, a preko socijalnih mreža i u širem okruženju. To je bio povod naše redakcije da sa Miroslavom obavimo intervju koji prenosimo u celosti.

0abc26c1-2bcf-4a9d-85ff-59a8f98dbc8b

Miroslav Šunjkić

– Kada ste primetili sklonost prema crtanju?
„Od malena su je primetili roditelji, pa onda i učiteljica, a kasnije i nastavnici i profesori. U mojim dečijim crtežima, bilo je više detalja, a oblici su bili malo bolje predstavljeni.“

– Od kada se ozbiljnije bavite crtanjem?
„Ozbiljnije sam se posvetio crtanju tek pre nešto više od godinu i po dana. Kao mlađi sam crtao iz hobija, uglavnom su me interesovali stripovi, pa sam pokušavao i da ih crtam. Neko vreme sam se bavio i kompjuterskom grafikom, takođe amaterski.“

– Zašto olovkom? Da li volite i druge tehnike i koje?
„Volim crtanje, mada ću se verovatno oprobati i u drugim tehnikama. Za sada mi je grafitna olovka najomiljenija. Olovkom i gumicom se može svasta postići. Grafit pogotovo ima prednosti zbog lakoće razmazivanja, kao i predstavljanja najsitnijih detalja i različitih tekstura.“

2a 2a2daa19-c8e7-4811-b185-a0a7fb695fcb

– Fokus je na portretima? Odkud ta sklonost?
„Portreta ima najviše, jer to obično najviše interesuje ljude. Crtanje portreta je i veliki izazov i zadovoljstvo. Medjutim, ja volim da crtam sve. Mislim da sam jedan od svestranijih crtača, jer među mojim crtežima ima i portreta i prirode i ljudskog tela i životinja itd.“

– Da li ste bili samostalni u edukaciji ili ste imali mentore?
„Najviše sam samostalno učio. Treba jednostavno voleti to i vežbati. Dok vežbate, sve vam se više oštri zapažanje i sve više shvatate to što vidite. Nalazite bolje načine da to predstavite. Mislim da mi je čitanje i crtanje stripova jako pomoglo. Na Internetu se danas može naći dosta saveta i tutorijala, mada mislim da mnoge od tih stvari čovek vremenom shvati i sam. Ako bih morao da izdvojim nekog od majstora sa interneta, od kog se može mnogo naučiti, to bi bio americki crtać Darrel Tank.“

– Opišite kako ste se edukovali?
„Strip mi se dopao kao medij pa sam pokušavao i da ga crtam. Crtao sam ugledajući se na neke od mojih omiljenih stripova, posle i ovako posmatrajući razne stvari koje su bile interesantne za crtanje. Za vreme perioda dok sam se bavio kompjuterskom grafikom, sam sam sebe naučio da koristim programe za 2d grafiku i kasnije programe za 3d modelovanje. Čak sam se malo oprobao i u animaciji. Kada sam ozbiljnije počeo da crtam pre godinu i po dana, imao sam dosta nedoumica u vezi sa tehnikom i alatom za crtanje, ali sam odgovore našao postepeno, malo gledajući druge crtače na internetu a malo kroz sopstveni trud, pokušaje i greške.“

– Da li ste do sada izlagali i gde?
„Nisam nigde izlagao do sada. Interent je bolji način da se dopre do većeg broja ljudi, mada bi i izložba mogla biti interesantna.“

– Koliko vam je vremenski potrebno za jedan rad?
„Neki zahtevaju puno vremena. Ne mogu tačno da kažem, jer često pravim pauze, ali kada ne bismo njih računali rekao bih da kompleksniji portreti umeju da oduzmu preko i do10 sati. Mislim da sam dosta brz kad se koncentrišem.“

14492350_634289646751213_6936342528399317646_n 14469658_634288670084644_5723751547702446210_n

– Da li radite portrete i po porudžbini?
„Radim i crteže po porudžbini. Crtam pretežno za svoju dušu, mada povremeno i po narudžbi. Prodam ponekad neke od postojećih crteža. Od toga se ne može živeti, ali nije loš dodatak zaradi.“

– Koji su vam dalji planovi?
„Da crtam jos više. I da nacrtam mnogo, mnogo različitih stvari. Voleo bih da jednog dana uradim neki strip ili ilustracije za neku knjigu.“

– Ima li na pomolu izložbi?
„Za sada ne planiram nešto, mada možda ne bi bilo loše, jer svi koji su uživo videli crteže kažu da su mnogo bolji i detaljniji.“

Zahvaljujemo se Miroslavu na odvojenom vremenu i pažnji i želimo mu puno uspeha i zadovoljstva u daljem umetničkom radu.

 

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here