Program SUPER UM u školi Malac Genijalac u Bačkoj Palanci

925

Program SUPER UM predstavlja nadogradnju programa mentalne aritmetike obuhvatajući rešavanje složenih matematičkih problema koje se rešavaju isključivo mentalnim putem, te je zato imenujemo  – mentalna matematika.

Program se sprovodi kao treća upisna godina i najviši nivo škole  Malac Genijalac.

Namenjen je svim polaznicima „Malaca Genijalaca“ koji su uspešno savladali osnovni i napredni nivo programa. Isto tako namenjen je i svoj deci od 10 do 17 godina, koja nisu završila program mentalne aritmetike, a imaju posebne afinitete i sklonost ka matematici.

Oblasti koje obrađujemo, a počivaju na četiri osnovne aritmetičke operacije sa kojima smo se susretali u prve dve godine našeg programa su:

 • prosti činioci;
 • stepenovanje;
 • korenovanje (kvadratni, kubni, četvrti, peti i šesti koren);
 • suma kvadrata;
 • sledeći kvadrat;
 • sledeći kub;
 • proporcija;
 • jednačine;
 • razlomci

i još mnoge druge zanimljive i važne oblasti koje pružaju praktično znanje deci, kao što su:

 • konverzija valuta;
 • računanje vremenskog intervala;
 • kalendar (određivanje dana u nedelji za bilo koji datum u prošlosti ili budućnosti);
 • binarni kod.

Na ovaj način pripremamo decu za obrađivanje nekih od oblasti redovnog školskog programa, budimo njihovu radoznalost i negujemo sposobnost rešavanja zadataka koje redovan obrazovni sistem ne nudi.

Naši polaznici, nakon navršene dve školske godine programa mentalne aritmetike, savladavaju problemske zadatke mentalnim putem, bez ikakvog pomagala, a sada imaju priliku da svoju veštinu podignu na viši stepen – rešavajući kompleksnije matematički operacije na isti način – isključivo misaonim procesom.

S obzirom na složenost zadataka i neophodnost da se više podataka memoriše i to istovremeno, dok se traži rešenje sledećeg problema, aktivnost moždanih ćelija eksponencijalno raste – s toga naš program, SUPER UM, predstavlja izuzetan trening mozga.

O uspešnosti SUPER UMA svedoči podatak da je naša škola ostvarila značajne rezultate na evropskim šampionatima. Pa su tako od šest medalja na Evropskom prvenstvu u Bazelu, koje se odigralo u maju ove godine, naši učenici su osvojili čak pet – dva zlata, dva srebra i jednu bronzu.

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here