Odročené 23. PDvK

44
Foto: kulpin.net

KULPIN: Tradične, posledný júlový víkend už 23 rokov patrí Predslávnosťovým dňom v Kulpíne. Avšak, tohtoročné, v poradí 23. PDvK, túto ustálenú kontinuitu prerušia.

Podľa slov Pavla Gažu, predsedu MOMS Kulpín, ktorá je hlavným organizátorom podujatia, situácia s koronavírusom všetkých núti posúvať aktivity s početnejšími účastníkmi. Pozorne však sledujú udalosti a v prípade, že sa situácia stabilizuje, v septembri by predsa niečo chceli usporiadať. Nebolo by to v takom rozsahu na aký sme si zvykli počas vyše dvoch desaťročí, no tie najdôležitejšie časti programu by predsa chceli prichystať. Na základe rozhovorov s predsedom Miestneho spoločenstva Kulpín Miroslavom Čemanom a predsedníčkou Spolku kulpínskych žien Katarínou Zorňanovou, paralelne by prebiehali PDvK, Deň Kulpína a tiež aj Tortiáda.

Foto: PDvK v roku 2015 (foto Martin Pucovský)

V Kulpíne v roku 2015 na 18. PDvK a Dni Kulpína sme nafotili množstvo kvalitných fotografií, ktoré si možno pozrieť TU: http://kulpin.net/galeria/category/32-den-kulpina-a-pdvk-2015

Autor fotografií Martin Pucovský urobil aj video zostrih z gala koncertu. Na ňom vystupovali členovia domácich spolkov: Kultúrno – umeleckého strediska Zvolen a KUD Stratimirović a hostia z Petrovca a Detský a mládežnícky folklórny súbor Husiarik z Brodzian pri Partizánskom.

V roku 2015 v rámci 18. kulpínskych slávností sa v Kulpíne uskutočnil aj turnaj v malom futbale o Putovný pohár veľvyslanca Slovenskej republiky v Srbsku. Kulpínski futbalisti v tom roku oslávili 85 rokov FK Kulpína a z toho dôvodu sa aj prvý deň osláv začal futbalom.

V tomto roku kulpínski futbalový klub už oslavuje 90. výročie pôsobenia. Združenie športových rybárov Zubáč/Smudj má za sebou 50-ročnú činnosť. Založené bolo v roku 1970.

 

Šachový klub Kulpín má 25 rokov o čom sme písali TU: http://www.kulpin.net/o-kulpine/spolky-a-kluby/sachovy-klub-kulpin/22-aktuality/aktuality/10840-25-rokov-sachoveho-klubu-kulpin

Výstava kulpínskej výtvarnej skupiny KEBY by sa v tomto roku mala uskutočniť po 25.-krát.

V roku 2020 Kulpínčania si pripomínajú aj tieto jubileá: Najstarší písaný dokument o Kulpíne datuje z 28. febrára roku 1345. Od vtedy ubehlo 675 rokov a terajší Kulpín, na tejto lokalite sa začal stavať pred 275 rokmi. Pripomíname si aj 145 rokov začiatku stavby slovenského evanjelického kostola. Sú tu aj jubileá významných osobností: 220 rokov narodenia a 145 rokov úmrtia Daniela Koléniho, 185 rokov narodenia a 105 rokov úmrtia Emila Koléniho,165 rokov narodenia Alberta Martiša a 130 rokov úmrtia Félixa Kutlíka. Patriarcha Srbskej pravoslávnej cirkvi Georgije Branković sa narodil pred 190 rokmi a majiteľ kulpínskeho kaštieľa Djoka Dundjerski zomrel roku 1950, teda pred 70 rokmi.

Na tejto stránke sme si už pripomenuli aj nedávnu životnú sedemdesiatku Dr. Samuela Čelovského: http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/10970-k-sedemdesiatinam-dr-samuela-celovskeho

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here