Kako zaista izgleda život u privremenoj bolnici na Sajmu?

1384
Foto: Tanjug, Predsedništvo Srbije, Slobodan Miljević

U privremenoj bolnici u Hali 1 Beogradskog sajma leče se pacijenti sa lakšim simptomima koronavirusa. Za njih je obezbeđena medicinska nega 24 časa dnevno, hrana i smeštaj, a Vojska Srbije kontroliše ulazak i obezbeđuje objekat, saopšteno je iz Ministarstva odbrane, a prenosi Sputnik.

Glavni medicinski koordinator privremene bolnice na Beogradskom sajmu potpukovnik dr Veljko Milić sa Klinike za urgentnu internu medicinu Vojnomedicinske akademije kaže da se radi u tri smene, po osam sati.

Kada covid 19 pozitivni pacijenti ulaze u halu proverava se njihova medicinska dokumentacija, notira se njihova terapija, uz napomenu da li boluju od nekih hroničnih bolesti. Većina onih koji boluju od hroničnih bolesti, kako je dodao, dužna je da ponese svoju redovnu terapiju od kuće.

„Svakodnevno se vrše vizite, gde se obilaze sve sobe i proverava zdravstveno stanje pacijenata. Svako pogoršanje zdravstvenog stanja konstatuje se i prenosi se koordinatoru preko ‘motorole’. Svakodnevno održavamo komunikaciju, jer nema mešanja ‘crvene’ i ‘zelene’ zone.“, objasnio je Milić.

Svaki pacijent, kako je istakao, dobija kućni red, kojeg treba da se pridržava, obezbeđena su sva tri obroka, a hrana je kvalitetna i ukusna.

Govoreći o proceduri, potpukovnik dr Milić je istakao da pacijent koji je pozitivan mora do privremene bolnice na Sajmu da bude dovezen sanitetskim vozilom, na preporuku doktora koja je napisana na specijalističkom nalazu, odnosno otpusnoj listi.

„Na otpusnoj listi je notiran početak terapije i preporuka za dalju terapiju koju smo mi dužni da ovde sprovedemo za svakog pacijenta“, rekao je doktor.

Dodao je da pacijente najviše interesuje kada su testiranja, te napomenuo da za sada uspevaju da ih sprovode u sedmodnevnim intervalima, koje je propisao Krizni štab.

Komplikovanijih slučajeva do sada nije bilo, naglasio je Milić, kao ni zahteva da se neki pacijent iz Hale prebaci u neku ustanovu višeg nivoa zdravstvenog zbrinjavanja.

Dodao je da je najmlađi pacijent imao 8 godina, a najstariji pacijent 72 godine.

Među lekarima i volonteri

Volonter iz Beograda Dragan Simić je specijalizant koji je želeo da pomogne u borbi protiv koronavirusa i prijavio se za rad.

„Moj posao ovde je da četiri sata provodim u hali sa pacijentima i pomažem u svemu – od deljenja terapije, merenja temperature i pritiska, da pomognem ukoliko se neko požali na neke tegobe. Zatim pomažem oko prijema novih pacijenata i otpuštanja onih kod kojih su se stekli uslovi za to. Posle toga još četiri sata pomažem doktorima u koordiniranju i ostalim obavezama“, rekao je volonter Simić, a prenosi Sputnjik.

Prema njegovim rečima, strah uvek postoji, ali to je „strah koji motiviše da se više trudite i pazite na sebe“.

„Uvek postoji mogućnost kontaminacije i prenosa infekcije, ali prvenstveno morate sebe da zaštitite da biste zaštitili i druge. Na Sajmu su pacijenti s blagim simptomima ili bez simptoma koji se osećaju snažno i zdravo i žele da izađu. Moramo da im objasnimo da treba da prođe određeni period inkubacije da bi se uradili testovi i ako dva uzastopna testa pokažu da su negativni, oni mogu da izađu. Nekada je to lakše objasniti, a nekada teže“, naglasio je Simić.

Iskustva privremeno smeštenih

U privremenoj bolnici na Beogradskom sajmu je i Aleksandar Cvetković iz Jagodine, a kako kaže, tu je tri dana.

„Najverovatnije da sam se inficirao u banci i stigao mi je rezultat da sam pozitivan. Temperaturu sam imao 17 dana, ali sada se super osećam i ovde su stvarno dobri uslovi. Nemam zamerki nikakvih“, naglasio je Aleksandar iz Jagodine, napominjući da vreme dobro organizovano i da ima dosta stvari za zanimaciju.

On je istakao da je, posle bolnica u Jagodini i Ćupriji, nakon dobijanja rezultata, prebačen u KBC Zemun, gde je izlečen.

„Sad sam ovde potpuno zdrav i ne osećam više nikakve simptome“, naglašava Aleksandar, dodajući da sada čeka dodatna testiranja, jer je neophodno da rezultat bude dva puta negativan da bi mogao da ode kući.

Među pacijentima u privremenoj bolnici na sajmu je Metju Lidvek iz Čikaga, koji je u Srbiji boravio u poseti porodici.

On je pre dve nedelje osetio simptome koji odgovaraju kovidu 19, pa je lečen na Infektivnoj klinici u Beogradu gde je proveo sedam dana. Metju ističe da je veoma zadovolja negom tokom lečenja u Beogradu i da je medicinsko osoblje veoma dobro brinulo o njemu. O boravku na sajmu ima pozitivne utiske, kaže da je hrana dobra, medicinska nega adekvatna, kao i da ima uslova i za odmor i za zabavu, zaključuje Sputnik.


Možda će Vas zanimati:

Šta su ljudi u Srbiji pitali Google o korona virusu?

Usvojene izmene ograničenja kretanja, bez sankcija ko se uputi u dom zdravlja

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here