Москва: Бајденов син умешан у финансирање биолабораторија у Украјини

377
Фото: Бета/АП

Размере програма су запањујуће. Поред војног ресора, у његовој реализацији директно учествују америчка Агенција за међународни развој, Фонд Џорџа Сороша и Центар за контролу и превенцију болести, тврди руски генерал Кирилов.


Инвестициони фонд сина председника САД Хантера Бајдена учествовао је у финансирању војно-биолошког програма Пентагона у Украјини, саопштио је начелник Радијационих, хемијских и биолошких снага Оружаних снага Русије, генерал-потпуковник Игор Кирилов.

– Пристигли материјали нам омогућавају да испратимо шему интеракције америчких државних органа са украјинским биолошким објектима. Привлачи пажњу то да су у финансирању ових активности учествовале структуре које су блиске актуелном руководству САД, конкретно инвестициони фонд ‘Роузмонт сенека’ (Rosemont Seneca) којим руководи Хантер Бајден – рекао је Кирилов, јавља Спутњик.

Фонд располаже значајним финансијским средствима у износу од најмање 2,4 милијарде долара, прецизирао је генерал.

– Истовремено, постоји блиска веза фонда ‘Роузмонт сенека’ са главним компанијама које су радиле за америчку војску, укључујући компанију „Metabiota“ која је, заједно са „Black and Veach“ главни добављач опреме за биолошке лабораторије Пентагона широм света – рекао је Кирилов, наводи Спутњик. Нуклеарни центар у Лос Аламосу, где је направљена прва америчка нуклеарна бомба, био је један од научних координатора војно-биолошког програма САД у Украјини, прецизирао је Кирилов.

– Размере програма су запањујуће. Поред војног ресора, у његовој реализацији директно учествују америчка Агенција за међународни развој, Фонд Џорџа Сороша, Центар за контролу и превенцију болести. Научни координатори су водеће истраживачке организације, укључујући Националну лабораторију у Лос Аламосу која прави нуклеарно оружје у оквиру ‘пројекта Менхетн’. Све те активности се спроводе под пуном контролом Пентагона – рекао је Кирилов.

Министарство одбране Русије закључило је да је приоритет САД у раду украјинских биолошких лабораторија у Украјини било проучавање изузетно опасног узрочника антракса.

– Анализа документације показује да се у иностранство нису износили само узорци ткива и крвне плазме човека, него и опасни патогени, као и њихови преносиоци. У центар ‘Лугар’ у Грузији послато је више од 10.000 узорака. Међу примаоцима су и референтне лабораторије у Великој Британији, институт ‘Лефлер’ у Немачкој. Један од приоритета САД је био узрочник антракса кога одликује висока смртност и отпорност у животној средини – рекао је Кирилов.

Износ финансирања програма само у периоду од 2018. до 2020. године износио је скоро 32 милиона долара. Руски генерал је, како преноси Спутњик, истакао да је изношење патогена из Украјине у иностранство стварало ризик од цурења „осетљивих генетских информација”, као и опасност по биолошку безбедност не само Украјине, него и региона у које су пребачени узорци. По његовим речима, познати су примери када се рад америчког војног ресора са узрочником антракса завршавао ванредним ситуацијама.

– Финансирање војно-биолошке активности омогућило је Сједињеним Америчким Државама и њиховим савезницима да извезу из Украјине најмање 16.000 биолошких узорака – рекао је Кирилов. САД контролишу рад 336 биолошких лабораторија у 30 земаља света, о чему сведоче подаци Министарства спољних послова Кине, саопштио је генерал.

Министарство одбране Русије сматра да је у контексту нових информација потребно тражити објашњење од Вашингтона у вези стварних циљева рада америчких биолошких лабораторија у оквиру међународне истраге.

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here