Slováci študujú po slovensky najmä v Srbsku

V Srbsku môžu žiaci získať základné aj stredné vzdelanie v slovenčine

639

V krajinách, kde majú Slováci status národnostnej menšiny, sa slovenčina môže využívať v úradnom styku aj ako vyučovací jazyk. V praxi krajania využívajú tieto možnosti najmä v Srbsku.


„Štatút národnostnej menšiny majú Slováci v nasledovných krajinách: Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovinsko, Srbsko a Ukrajina, uviedli pre TASR z Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí. S výnimkou Slovinska a Českej republiky v týchto krajinách existuje aj nejaká forma výučby slovenského jazyka na školách.

V Česku školy s výučbou slovenského jazyka chýbajú najmä pre nezáujem rodičov.Čeština a slovenčina sa im zdajú príliš podobné,“ vysvetlil pre TASR Vladimír Skalský, predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí. Posledná slovenská základná škola v Česku zanikla v roku 2000 v Karvinej.

Students Answering Teacher Question

Vo väčšine krajín majú Slováci možnosť absolvovať niekoľko hodín slovenčiny alebo predmetov v slovenskom jazyku týždenne. V niektorých regiónoch Srbska môžu žiaci dokonca získať úplné základné aj stredné vzdelanie v slovenčine. Podľa štatistík úradu slovenský jazyk študuje nejakou formou okolo 7000 detí, takmer polovica z nich v Srbsku.

Slovenská republika na vzdelávanie Slovákov v krajinách, kde sú národnostnou menšinou, minula v roku 2017 takmer 150 tisíc eur. Najviac, 63 tisíc, smerovalo do Srbska. Slovensko okrem vzdelávania finančne podporuje aj kultúru a médiá krajanov. Svetové združenie Slovákov v zahraničí však dlhodobo konštatuje, že celkový objem podpory je nedostatočný.

[wonderplugin_slider id=13]

 

„Slovenská republika má špecifický záväzok voči ľuďom, ktorí sa ocitli v zahraničí nedobrovoľne, ako veľká časť Slovákov v Česku, Poľsku, na Ukrajine a v zásade aj na tej Dolnej zemi (Srbsku),“ pripomína Skalský.

Tradičné menšiny podľa Skalského trápi najmä „hromadný odchod mladej generácie zo Srbska či Rumunska na Slovensko“ a „klesajúci počet detí“. Ako dôvod uvádza ekonomickú situáciu.

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here