„Вуноплет“ извозио у САД, Совјетски Савез…

Времеплов „Недељне новине“ број 132 од 9. јула 1967. године

606

Да би се догађаји из општине Бачка Паланка сачували од заборава, у сарадњи са Недељним новинама, објављујемо неке од чланака које нас враћају у прошлост, а за тему имају догађаје који су забележени у периоду који је давно иза нас. Овог пута су преузети текстови из Недељних новина – број 132 од 09. јула 1967. године.


Пуштен у рад водовод у Товаришеву

Прошлог уторка је у част Дана борца у Товаришеву на свечан начин пуштен у рад водовод. Тако су Товаришево и Бачка Паланка једина места у нашој општини која имају водовод. Капацитет овог водовода је пет хиљада литара, што сасвим одговора потребама села.

Према проценама стручњака овакав водовод са хидрофоромод 5.000 литара може да снабдева шест хиљада становника, а да сваки днев- но троши осамдесет литара воде. Из средстава месног самодоприноса и средстава које су грађани плаћали за изградњу водовода утрошено је 25 милиона динара.

До сада је разведено само хиљаду и двеста метара водоводне мреже и постављено пет чесми, а за идућу годину у ту сврху утрошиће се још 15 милиона динара. Да би читаво село спојили са водоводном мрежом Товаришани морају да утроше 200 милиона динара.

– Тешко је било наговорити људе да одвоје средства за изградњу водовода. Многи су сумњичаво вртили главом, а њих скоро половина није хтела ни да уплати. Сада када су се уверили да смо успели изградити водовод долазе сами и уплаћују, каже председник МЗ у Товаришеву Стева Божин…

Летовалиште у Малинској спремно

Летовалиште у Малинској на острву Крку већ је спремно да прими прве госте. Пре неколико дана завршено је реновирање објекта. За реновирање овог летовалишта утрошено је преко 10 милиона старих динара. Летовалиште у Малинској веома је омиљено међу Паланчанима.

До сада се оно налазило у власништву Органа управе Скупштине општине. Сада, међутим, оно је у „двојном“ власништву. Наиме, колектив Органа управљања донео је одлуку да летовалиште изда ТУРИСТ- БИРОУ које ће га и у вансезонском периоду користити као објекат. До сада је оно било коришћено само у сезони, а одржавање и други послови били су у надлежности колектива Органа управе.

Убудуће ће овим летовалиштем руководити Турист – биро, с тим што ће чланови колектива Органа управе имати попуст у сезони одмора…

Партизанска увертира за брак

У Косовској улици кућа упадљиве фасаде…То је дом супружника Милана и Зоре Медића, носилаца „Споменице 1941.“… Зору смо затекли у детелини са српом, а Милана са мотиком како окопава засејано поврће. У тој дивној панорами плодне равнице некако импресивно делује брачни пар носиоца „Споменице 1941.“ и бројних одликовања…

Вратили смо се до тихе, велике куће ради једног необичног„часа историје“. Желели смо да нам Милан Медић, који има 48 година и пензију, и његова пет година млађа супруга Зора (девојачко презиме Вулин), евоцирају доживљаје из партизанских дана… У њиховом брачном животу никада није било озбиљних трзавица. То су тихи, скромни људи. Ту на периферији села. Милан у грудима још носи гелер, остатак, авионске бомбе бачене на положаје партизана код места Брајица Тавана недалеко од Санског Моста…

Познавали су се Милан и Зора као младић и девојка још са предратних прела из Залина и Гудавца. Волели су се и у партизанима, али је то била само увертира за брак склопљен одмах неколико дана након победе. Са 107 породица из Босанске Крупе у Младеново су 25. новембра 1945. године дошао и млади брачни пар Милан и Зора Медић…

Милан Медић био је у комисији за доделу кућа у Младенову. Могао је за себе и Зору да одабере кућу негде у центру села. Увек скроман, повучен, са остатком челика у грудима, одлучио се за периферију… Сваке године Дан борца Милан и Зора славе у брачној хармонији. Синови Никола (21 година) и Душан (19 година) сваке године на Дан борца честитају оцу и мајци њихов велики празник.

Извоз знатно повећан

Индустрија трикотаже „Вуноплет“ постигла је одличне резултате у пласману робе на страно тржиште у првих шест месеци ове године. Резултати су ван очекивања, јер је вредност испоручене робе купцима у САД, СССР и Чехословачкој достигла 510 милиона старих динара, што је за 200 милиона динара више него у истом периоду прошле године…

– Добром пласману робе у Северну Америку и Совјетски Савез – рекао нам је Сима Бајић директор „Вуноплета“ – допринео је задовољавајући квалитет и асортиман производа. Два наша стара купца из Њујорка радо купују нашу робу, а јавио се и трећи купац из ове метрополе. Предвиђено је један од купаца из Њујорка још купи робе у вредности од 100 милиона старих динара. По оцени стручњака из „Вуноплета“ у новој хали на спрату, у чију је изградњу и опрему из прошлогодишњих фондова предузећа инвестирано 100 милиона динара, омогућена је боља организација рада, а нарочито су се побољшали услови за успешнију контролу произведене робе…

Малим кудељарама – одзвонило

Недавно је у Новом Саду редакција београдског листа „Привредни преглед“, организовала у оквиру овог „округлог стола“ заједничке разговоре о производњи кудеље и положају кудељара. На овим разговорима занимљиво мишљење изнео је генерални директор Индустријског комбината из Бачке Паланке Стеван Бек…

– Сви ми произвођачи и прерађивачи кудеље обилазимо један део горке истине, а то је да су нам цене коштања у производњи оптерећене великим примитивизмом. По мом мишљењу мале кудељаре су неодрживе, а у веће што пре треба унети савремену опрему и технологију рада, јер ако нема савремене технологије, само са савременом опремом радна организација неће ништа постићи. У нашим колективима нема довољно инжењера и техничара. Њихова места испуњавају, углавном, приучени људи. А велики део трошкова који би се одразио на нижу цену коштања производње, могао би се смањити под условом када би имали стручне људе који би унели нову технологију производње…

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here