Време великог привредног раста у општини Бачка Паланка

Времеплов "Недељне новине" број 115 од 12. марта 1967. године

356

Да би се догађаји из општине Бачка Паланка сачували од заборава, у сарадњи са Недељним новинама, објављујемо неке од чланака које нас враћају у прошлост а за тему имају догађаје који су забележени у периоду који је давно иза нас. Овог пута су преузети текстови из Недељних новина – број 115 од 12. марта 1967. године.


Наставак привредног успона

Према првим потпуним подацима из завршних рачуна радних организација за прошлу годину, којима располажу стручне службе општинске Скупштине, привреда бачкопаланачке општине забележила је прошле године врло лепе успехе. И поред неких неповољних фактора који су дошли као неминовна последица привредне реформе – недостатак обртних средстава, смањење инвестиционих улагања итд. – забележени су у свим привредним гранама подаци који говоре о знатном порасту друштвеног производа у односу на прошлу годину…

Највећи друштвени бруто продукт остварила је прошле године индустрија са 28 милијарди и 263 милиона старих динара, док је производња у пољопривреди износила 12 милијарди и 452 милиона старих динара. Даље следе трговина (2 милијарде и 277 милиона динара), па занатство које је први пут премашило суму од једне милијарде динара за стотинак милиона, грађевинарство које је остварило производњу од 860 милиона и угоститељство са само педесетак милиона старих динара мањом производњом и, најзад, саобраћај са нешто преко пола милијарде старих динара остварених прошле године…

Неколико радних организација није успело прошле године да изврши планове. То су углавном „хронични болесници“ наше привреде; ДИП (интеграција „Инопса“ и „Намештаја“) које је остварило план са само 74,5 одсто,затим „Јела“ из Гајдобре (77,4 одсто), „Нопал“ који је испунио план са 86,9 одсто …

Одликовано удружење спортских риболоваца

На редовној годишњој конференцији председнику Удружења спортских риболоваца из Бачке Паланке на свечан начин биће уручен Орден заслуга за народ другог реда којим је ово удружење одликовао Председник Републике за изванредне заслуге приликом одбране од поплава. Одликовање ће уручити председник општинске Скупштине Младен Шијаков.

За време драматичне борбе људи са разбеснелом стихијом велику улогу одиграли су чланови овог Удружења који су са својим спортским чамцима прискочили у помоћ браниоцима и организовали транспорт земље и материјала воденим путем када је приступ насипима са копна био онемогућен. Преко шездесет риболоваца из Бачке Паланке дежурало је више од двадесет дана на насипима и дало свој пун део у одбрани града од Дунава.

Осуђен због претње и увреде свештеника

Веће тројице Општинског суда, којим је председавао судија Стеван Бичански, изрекао је Михајлу Ликоу (58) тапетару из Челарева казну од два месеца затвора и да плати 270 нових динара судских трошкова. Михајло Лико је од 14 августа до 30. октобра прошле године више пута за време вршења верских обреда у католичкој цркви у Челареву вређао свештеника Лазара Крмпотића док је овај богослужио. Лико је жупнику чак и претио.

– У бачкопалаланачкој судској пракси – рекао нам је судија Бичански – овакво кривично дело је преседан.

Паланчани најхуманији

Одбор Црвеног крста у Бачкој Паланци организовао је прошле недеље пријем за добровољне даваоце крви на којима су најбољим даваоцима уручене дипломе и захвалнице. У Бачкој Паланци највећи даваоци крви у прошлој години били су Мира Травица, Живојин Димитријевић и Карло Хофман који је пре три године добио златну значку (ова значка додељује се оним даваоцима који дванест пута дају крв), а ускоро треба да добије и другу.

У току прошле године у нашој општини било је око триста и четрдесет добровољних даваоца крви. Највећи број је из Бачке Паланке (око 150), Пивница (81), Деспотова (51) и Челарева педесет. Акција једино није спроведена у Челареву и Младенову. Кривицу за ово највише сносе здравствени радници у овим местима који се нису довољно организовали око спровођења акције добровољног давања крви…

Афирмација моралних људи

Малолетничка деликвенција је проблем читавог света, па и наше земље. Песимисти за овакву појаву у друштву већ употребљавају помало и израз „атомска опасност“. Превентивне и казнене мере међутим све су немоћније против најезде преступа малолетника. Њихови чести сукоби са законом постали су учестала појава и на подручју општине Бачка Паланке и Бач, а у последње време и забрињавајућа.

На  пример, само на подручју општине Бачка Паланка у прошлој години забележено је 115 кривичних дела малолетника или 30 кривичних дела више него у 1965. години… Како као јавни тужилац оцењујете малолетничку деликвенцију на подручју општине Бачка Паланка и Бач?

– У току 1966. године на подручју обе општине извршено је 124 кривичних дела од стране малолетника. Од тога 90 одсто отпада на крађе чиме малолетници стичу средства за задовољење „својих потреба“. Запажено је да старији малолетници од 16 до 18 година у групама обично врше и кривична дела одузимања моторних возила. У већини ових случајева њима „помажу“ и пунолетни. Дакле, малолетничка деликвенција у нашој земљи озбиљно забрињава – истиче Стојан Важић, општински јавни тужилац…

Из матичарског звања

Добили сина: Душанка и Вељко Броћета, Марија и Осман Куцаловић, Мирјана и Мирко Керкез и Јулишка и Стеван Дамјановић.

Добили кћерку: Мара и Стипе Матошевић, Доста и Борислав Боснић, Милица и Вукосав Ивић.

Венчани: Борко Карановић и Весна Ђорђевић и Слободан Рађеновић и Јока Кесић.

Умрли: Бојана Димић р. Николић, рођена 1900. и Зузана Ковач р. Бења, рођена 1879.

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here