У Бачкој Паланци 104 милионера

Времеплов Недељне новине број 181 од 23. јуна 1968. године

Да би се догађаји из општине Бачка Паланка сачували од заборава, у сарадњи са Недељним новинама, објављујемо неке од чланака које нас враћају у прошлост, а за тему имају догађаје који су забележени у периоду који је давно иза нас. Овог пута су преузети текстови из Недељних новина – број 181 од 23. јуна 1968. године.


Насип звани сигурност

Протекло је управо три године од оних тешких јунских дана када су наши грађани, припадници Југословенске народне армије и становници неких других општина у Војводини супротставили се стихији побеснелог Дунава и изнуравајућој борби извојевали победу…

Три године у историји једног места па и људском животу не значе много. Али, у току ове три године уместо импровизовних насипа крај Дунава, уместо послаганих насипа са земљом крај обала реке, никао је чврст одбрамбени насип. Комисија је располагала средствима у висини од 10 милиона динара. Средства кредита 4,750,000. Средства акредитива 4,213.962. Средства за социјалну помоћ 799.000. Резервни фонд Општине 758.220. Средства Осигуравајућег завода 50.000. Средства Општине Жалец 20.000. Средства Црвеног крста 168.566. Средства осталих помоћи 6,420 динара.

Средства кредита утрошена су за изградњу и поправку стамбених зграда и комуналних објеката, према подацима који су утврђени за време поплаве порушена је или оштећена 421 зграда и 335 станова у приватном власништву и 20 зграда и 56 станова у друштвеној својини и штета је износила 4,971,830 нових динара. Штета на комуналним објектима износила је 885.000 динара…

Највећи приноси на ПИК „Будућност“

Идуће недеље у свим местима наше општине почеће жетва пшенице и јечма… Почетак овогодишње жетве све радне организације дочекаће спремно. Највеће приносе очекује Пољопривредно добро „Будућност“ где се према грубој процени очекује принос од 40 – 42 метричке центе по хектару. ПИК „Подунавље“ из Челарева 35 – 40, ЛШПД „Карађорђево“ 36 и Земљорадничка задруга из Деспотова, која је прошле године награђена за одличне приносе пшенице, очекује 40 метричких центи по хектару…

– Наша пшеница је одлично издржала сушу углавном захваљујући свим мерама које смо предузели приликом сетве – каже инжењер Олга Ђокић из ЛШПД „Карађорђево“. – Ове године радили смо са најсавременијим средствима и дали овој култури што јој је потребно за добар род… ПИК „Будућност“ из Бачке Паланке засејао је пшеницу на 1.518 хектара. Као што смо већ рекли Паланчани верују да ће се приноси кретати и до 4.200 килограма по хектару, што би ако се план оствари био најбољи принос пшенице у нашој општини…

Нови амблем града

Одборници Скупштине општине треба да одлуче да ли ће прихватити нови амблем Бачке Паланке, иначе један од атрибута свих насеља која претендују да буду градови. Овај амблем израдио је академски сликар Матеја Радици из Београда који је дао и идејну ликовну концепцију амблема, према којој садржи две основне тежње у животу места. То су како обрадити земљу и из ње извући богатство и плодове од неопходне користи за даљи напредак и како сачувати оно што је стечено од стихије, непогода и других недаћа…

– Но један сте датум забележили као вреднију успомену, када сте успели да одбраните место и то ангажовањем свих становника – каже уметник Матеја Радици… Затим амблем садржи плод земље и рада – жито, воду као богатство и опасност и насип као тежњу да се плодови одбране. Исто тако, амблем садржи и петокраку звезду као симбол нове зоре…

104 милионера

Према подацима којима располаже одељење за финансије Скупштине општине, 104 становника наше комуне пријавило је да је у 1967. години имало укупна примања преко два милиона старих динара. Од тога 86 лица имало је приходе до три милиона, до три и по 8 лица, до четири милиона 4 лица, до четири и по 2, до пет милиона 2, и пет и по милиона старих динара 2 лица. Сигурно да један број ових лица, за прилике у нашој комуни има екстремно високе личне дохотке. Међутим, ОС иако би хтела да ове екстремне случаје доведе у разумну меру, она по садашњим законским прописима то не би могла да учини, јер опорезивање по овом односу прописује федерација…

„Лајка“ одлази у пензију?

По свему судећи бродић „Лајка“ који је до ове сезоне саобраћао између Бачке Паланке и Нештина, одлази у пензију. Иако, ова одлука није коначна може се очекивати да „пиљарски брод“ више неће запловити Дунавом. Разлог: више није рентабилна. Предузеће „Дунав – превоз“ у чијем саставу се „лајка“ налази нема више рачуницу да одржава ову једину саобраћајну линију на Дунаву. Истина коначну одлуку донеће раднички савет…

-Нештинци протестују – каже нам директор „Дунав –превоза“ Славко Малетин. – Међутим, и поред најбоље воље, ми ту ништа не можемо. Са садашњим ценама превоза „Лајка“ је нерентабилна. На последњој седници Скупштине општине одборници су одбили наш предлог о повећању цена превоза. Ове године у „Лајку“ треба да уложимо више од три милиона старих динара. Иначе у оваквом стању неће моћи да буде регистрована…

Из матичарског звања

Добили сина: Сава и Жарко Шушиловић, Луца и Маријан Гелић, Зорка и Томо Драгумило, Вјера и Марко Кошутић, Слађана и Благоје Васиљевић, Ана и Бојан Ловре, Видинка и Димитрије Давидовић, Дивна и Цвијетин Радовановић и Еленка и Божидар Антић.

Добили ћерку: Петра и Младен Пешкан, Луца и Маријан Гелић, Јока и Ратко Јањић, Јелисавета и Милан Јакшић, Зуска и Јован Громан, Милинка и Мија Баћин, Мира и Драган Бањац и Анка и Иван Римар.

Венчани: Милош Марцикић и Златица Мишков, Лазо Васиљевић и Мара Куљић, Милош Пешкан и Анђа Буљ, Стеван Протић и Мара Паулић и Здравко Стејић и Селена Кесеровић.

Умрли: Шпиро Пилиповић (69).

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here