Расте број ковид позитивних. Дом здравља поручује: „Без панике“

Тренутна епидемиолошка ситуација

969

БАЧКА ПАЛАНКА – У протеклом периоду запажен је пораст броја пацијената са респираторним и стомачним тегобама, изазваних вирусима али и другим узрочницима.


Према подацима епидемиолошке службе Дома здравља „Др Младен Сојановић“ на подручју бачкопаланачке општине региструју се и ковид позитивни пацијенти. У јулу је било 5 позитивних, у августу 14, а у септембру до сада 23 ковид позитивне особе, Нема антигенских само PCR тестови, а не врши се тестирање свих оболелих који дођу у Kовид, само тежи и старији болесници.

Стручњаци кажу да нема разлога за забринутост и не очекују да сојеви вируса, тренутно регистровани, доведу до драматичног повећања броја оболелих са тешком клиничком сликом, али поручују – разлога за предострожност ипак има.

У Србији је потврђена подваријанта омикрона названа „ерис“ а вероватно је у циркулацији и „пирола“ сој.

Поводом новонастале ситуације састала се радна група Министарства здравља за поступање у условима пандемије Ковид-19 и њене препоруке су следеће

На нивоу примарне здравствене заштите:

  • Значај тестирања пацијената са знацима и симптомима акутне респираторне инфекције, првенствено и нарочито оних који имају факторе ризика за развој тешке клиничке слике.
  • Обавезно је тестирање на КОВИД-19 свих запослених у здравственим установама, уколико имају симптоме акутне респираторне инфекције.
  • Обавезно тестирање контаката са ковид позитивним лицима у здравственим установама, у складу са важећим Стручно-методолошким упутством за поступање у условима пандемије КОВИД-19.

На нивоу болничких установа:

  • Тестирање пацијената као услов за хоспитализацију остаје и даље исти, у складу са важећим Стручно-методолошким упутством за поступање у условима пандемије КОВИД-19.
  • Неопходно је тестирање за пријем на хематолошка и онколошка одељења, као и одељења геријатрије и одељења где се лече пацијенти са примарним и тешким имунодефицијенцијама.
  • Неопходно је тестирати све пацијенте који имају симптоме и знаке акутне респираторне инфекције, у тренутку пријема на болничко лечење.
    Забрана посета у болницама је у надлежности Комисија за превенцију болничких инфекција сваке здравствене установе.
  • Комисије за превенцију болничких инфекција у здравственим установама су дужне да у наредних седам дана изврше процену епидемиолошке ситуације у својој установи, да дају предлог мера, као и да надаље редовно, континуирано прате епидемиолошку ситуацију у здравственој установи у сарадњи са територијално надлежним институом/заводом за јавно здравље, а у складу са важећим Стручно-методолошким упутством за поступање у условима пандемије КОВИД-19.

Радна група је заузела став да је неопходно обавезно ношење заштитних маски у свим здравственим установама.

У погледу болничких капацитета за смештај хоспитализованих пацијената оболелих од КОВИД-19, Радна група је става да за сада није неопходно додатно проширење капацитета. Пратиће се епидемиолошка ситуација и у складу са тим ће Радна група благовремено реаговати и дати смернице за увођење неопходних промена.

Наглашен је значај вакцинације против КОВИД-19 и сезонске вакцинације против грипа (које се могу апликовати истовремено или у било ком временском размаку), с обзиром на предстојећу сезону респираторних инфекција.

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here