Од понедељка возаче очекује замена пнеуматика

Летње гуме нису законска обавеза, али се апсолутно препоручују због личне и безбедности свих осталих учесника у саобраћају

86

Возаче у Србији већ од понедељка очекује нова замена пнеуматика и прелазак са зимских на летње пнеуматике.


За разлику од зимских, чије је коришћење Закон о безбедности саобраћаја прописао од 1. новембра до 1. априла, летње гуме нису законска обавеза, али се апсолутно препоручују због личне и безбедности свих осталих учесника у саобраћају.

Колико ће вас нова летња гума коштати зависи од два основна аспекта – пречника гуме и њеног произвођача. Цена расте што је пречник пнеуматика већи, а такође и зависно од тога за који се бренд одлучите: најјефтиније су гуме махом кинеских произвођача, имате средњу класу произвођача попут “Саве”, “Униројала” и “Хенкоха”, али и оне најскупље, светски познате брендове као што су “Континентал”, “Данлоп” и “Мишелин”.

Тако по једној гуми, цене оних најјефтинијих, пречника 13 или 14, крећу се од 3.500 динара па на више. Цене гума пречника 15 су од 6.000 динара по једном пнеуматику па на више, док је цена “шеснаестица” од 7.000 динара па на више. Гума пречника 17 је 1.000 динара скупље, а тако, у распону од 1.000 до 1.500 динара, расту и најниже цене пнеуматика већег пречника.

Због тога, цене летњих гума изузетно варирају и у трговинама које их продају и на сајтовима познатих кућа и сервиса, али код већине и даље бележимо актуелне акције и попусте, најчешће у распону од 5 до 15 одсто.

Како наводе вулканизери, половне летње гуме су најчешће упола јефтиније од нових, а њихова цена, осим пречника и произвођача, поред тога зависи и колико су похабане.

Што се тиче монтаже, тај издатак код вулканизера, као и приликом куповине, зависи од свих аспеката величине гуме, укључујући и то да ли су њихове фелне челичне или алуминијумске. У градовима у унутрашњости Србије вулканизери ту услугу наплаћују у распону од 2.600 динара па на више за све четири гуме мањих пречника, односно, од 3.500 до 4.500 динара за све четири велике гуме.

У Београду и Новом Саду, међутим, зависно од сервиса, тај посао вулканизера је од 40 до 50 одсто скупљи.

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here