Дувачки оркестар града Бачке Паланке

Сачувано од заборава

676

За директора Музичке школе „Стеван Христић“ у Бачкој Паланци, године 1963. постављен је Роберт Дитрих. Његовим доласком оживела је музичка сцена. Од ученика који су похађали школу (са својих завршених инструмената нпр. клавира, прелазили су на трубу, саксофон итд.), а и од оних из града који су показали жељу и таленат, формирао је оркестар под називом „Дувачки оркестар града Бачке Паланке“.

Градска Управа им је купила потребне инструменте а оркестар је сачињавало око петнаестак чланова. У њему су, од инструмената, били заступљени: трубе, саксофони, кларинети, бубањ…

Репертоар је био пробран и састављен од композиција из области џеза, блуза, диксиленда. Такође је била заступљена и класична музика, а највише Моцарт, Бетовен… Како су у репертоару имали и маршеве, на неколико спровода су били ангажовани и као Оркестар за сахране.

Свој репертоар су изводили на такмичењима Музичких школа Војводине. Осмишљеним грациозним ходом, шарматним присуством и квалитетним извођењем, наступали су и у граду приликом прослава Првог маја, 25. маја сваке године, при организацији Слета на стадиону ФК „Бачка“, а и за остале пригодне датуме. Било их је лепо и видети и чути, у специјалним униформама беле боје, са беџом од платна на ком је био насликан виолински кључ (заштитни знак Музичке Школе) како импресивно ступају улицама Бачке Паланке.

Наводимо неке од чланова: Властимир Тошков, Север Завишић, Милорад Завишић, Зденко Зајац, Бранко Прерадовић, Иван Нађ, Бране Бороцки, Браћа Галомбош (Паја и Михајло), Жељко Лешић, Бранимир Бежанов, Владимир Грујић, Никола Станишић, Густав Бабјак…

Поједини чланови оркестра су наставили да се баве музиком. Или у ВИС-има као браћа Завишић (и у „Дечаци с Дунава“ и „Синтелони“), Мразек, Грујић, Бежанов, … или су иницирали оснивање КУД-ова као Густав Бабјак…

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here