Омладински сервис у Бачкој Паланци запослио 80 младића и девојака

Времеплов Недељне новине број 185 од 21. јула 1968. године

Да би се догађаји из општине Бачка Паланка сачували од заборава, у сарадњи са Недељним новинама, објављујемо неке од чланака које нас враћају у прошлост, а за тему имају догађаје који су забележени у периоду који је давно иза нас. Овог пута су преузети текстови из Недељних новина – број 185 од 21. јула 1968. године.


Концентрат за Бугарску

Већ на старту фабрика сточне хране пољоипривредно – индустријског комбината „Будућност“ бележи успех. Иако се још налази у пробном раду, уговорене су и већ испоручене прве количине концентрата за извоз. – То је први извоз ове наше радне јединице – рекао нам је директор „Будућности“ Тодор Петрић. – Уговорили смо продају 300 вагона за Бугарску. Већ је испоручено 120 вагона, а остатак треба да буде испоручен до краја августа… Пре неколико дана добили смо предлог о подели рада – рекао нам је Петрић.

– Ради се, заправо, о подели рада између свих фабрика сточне хране на подручју Војводине. Ако до тога дође наша фабрика производила би искључиво концентрат за живину. Наравно, и остале концентрате за наше потребе. Што се нас тиче, ми смо за једну овакву поделу. У том случају сигурно да би се специјализовали за производњу концентрата за живину.

Припити електричари

Међу питањима која су одборници постављали Скупштини општине и на која су добили одговор на последњој седници, једно се истиче по својој занимљивости. Наиме, одборник из Нештина Радован Влајковић, ставио је примедбу на рад радника „Електровојводине“ у Нештину, за време док су уводили електричне инсталације које треба да одговарају југословенском стандарду. Овај одборник је у својој примедби навео да су радници „Електровојводине“ после контролисања инсталација искључивали одмах струју домаћинствима, ако су пронашли да оне не одговарају стандардима.

Међутим, према његовој тврдњи они су били у припитом стању, па су се недолично понашали и искључивали струју и где зато није било разлога. Према одговору који је добио може се закључити да је уњеговој тврдњи да су радници пијани обављали посао било истине. Јер, у одговору се каже да је Скупштина општине добила обавештење да надлежни орган управљања „Електровојводине“ води поступак да би испитао степен одговорности радника који су радили у Нештину…

Међутим, из одговора се не може видети да неких самовољних искључивања домаћинстава из електричне мреже није било…

Заједнички фонд

Иако то одборници још нису усвојили, са сигурношћу се може тврдити да ће бити основан општински фонд за стипендирање студената. Овај фонд не би имао искључиву намену у стипендирању, већ и у кредитирању студената који на време дају испите. Међутим, сада се поставља питање: какав треба да буде овај Фонд? Знамо да ће се део средстава обезбеђивати из буџета Скупштине. То, међутим, за све потребе неће бити довољно. Због тога би требало објединити сва средства за стипендирање у комуни. То се у првом реду односи на стипендије које дају радне организације, које би требало да шаљу своје планове за кадрове овом фонду, а после тога би се вршило одабирање студената за стипендирање. То значи да се стипендије не би давале „на памет“ већ на основу потреба привреде… Овакав начин стипендирања има још једну предност: не би се могло десити да стипендитор не обезбеди радно место за студента после завршеног школовања…

Омладински сервис запослио 80 младића и девојака

Суочен са чињеницом да на подручју наше општине има око 500 незапослених младића и девојака, а од тога 20 у Бачкој Паланци, Општински комитет Савеза омладине остварио је идеју вредну пажње. Наиме, још у мају ове године основан је омладински сервис у који се до сада пријавило 80 омладинаца и омладинки. Сви су незапослени са различитим квалификацијама. Сервис пружа разне услуге грађанима.

На пример, у јутарњим часовима од четири до седам омладинци разносе млеко и по литру разнешеног млека добијају десет пара. Један возач из Индустријског комбината обратио се за помоћ нашем сервису, јер су запослени и он и жена, а имају дете од три године и дете од девет месеци. Једна омладинка чува ову децу док су родитељи на послу и месечно заради 150 динара. Омладинци се не либе ни да гасе креч, истоварају и утоварају угаљ и друге физичке послове радо прихватају. Пре неки дан пет чланова овог сервиса чекало је на Дунаву од 5 до 8 часова да би утоварили концентрат у шлепове…

Кад се прописи не поштују

Моторизовани Паланчани који у вечерњим часовима желе да стигну до Дунава морају показати праву вештину и сналажљивост да би се пробили кроз масу пешака, који уместо пешачке стазе радије иду коловозом. Нико се не обазире што је овај део пута најпрометнији моторним возилима, па тим више постоји могућност да дође до саобраћајне несреће…

Иако је пешачка стаза према Дунаву већ више од месец дана направљена, све се одвија по старом. Не помажу ни мандатне казне које изричу на лицу места саобраћајни милиционари. Када смо се у станици Народне милиције интересовали да ли су мандатне казне од пет нових динара утицале на смањење броја прекршиоца рекли су нам да нису. И још су нам рекли да би на овом делу пута стално морао дежурати један саобраћајни милиционар, да би се пешаци већ једном одвикли шетње по коловозу…

У ново првенство са новим снагама

Међу овдашњим љубитељима фудбала главна тема разговора била је ко ће у наредном периоду приступити нашем друголигашу… Од фудбалера за које се претпостављало да ће напустити екипу једино је Сима Рашијован нашао ново друштво потписавши приступницу за Нови Сад. На листи играча нашег друголигаша више се не налазе ни Зиројевић, Гајић, Марић и Ђукић… Од принова првим тренинзима су присуствовали Срдић из новосадске Славије, Петров из зрењанинског Пролетера и Лекић из пожаревачког Трговачког. Неизвесно је да ли ће се постићи споразум са играчима Херцеговца из Гајдобре Чабрилом, Грубишићем и Јелачићем…

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here