Пиштољи „средили“ кафану

Времеплов „Недељне новине“ број 151 од 19. новембра 1967. године

Да би се догађаји из општине Бачка Паланка сачували од заборава, у сарадњи са Недељним новинама, објављујемо неке од чланака које нас враћају у прошлост, а за тему имају догађаје који су забележени у периоду који је давно иза нас. Овог пута су преузети текстови из Недељних новина – број 151 од 19. новембра 1967. године.


„Нопалов“ бум

Две важне чињенице у данима када се у нашем привредном животу бије одлучујућа битка за реформу, за нова схватања у економисању и егзистирању, дале су нам повода да посетимо мало предузеће на периферији града, индустрију електроинсталационог материјала „Нопал“.

– Некада је наш магацин готове робе био препун – каже Богољуб Тркуља, директор „Нопала“ – а сада се у њему може играти фудбал!… – Две године смо се борили са асортиманом наших производа. Када су наши аналитичари добро испитали тржиште увидели смо да би један од наших спореднијих производа могао да има добру прођу. Реч је о свим врстама сијаличних грла…

Буму „Нопалових“ сијаличних грла, на домаћем тржишту свакако доприноси и све интензивнија стамбена изградња у нашој земљи која просто „гура“ електроинсталациони материјал…

– Изгледа да је наша спољна трговина – са извесном горчином констатује Тркуља – затајила пред велики догађај у Ирану. Јер, пред крунисаање Иранци су тражили три милиона сијаличних грла, а три предузећа из наше земље испоручила су им само око 800.000 сијаличних грла, а „Нопал“ је могао да организује производњу за овакве иранске потребе, само да је неко од наших спољнотрговинских представника благовремено реаговао.

О добром газдовању сведочи још један готово невероватан податак, за десет месеци ове године „Нопал“ потражује 140 милиона старих динара а не дугује ником ништа…

Монографија о Силбашу

На 250 куцаних страница професор историје и директор Основне школе „Браћа Новаков“ у Силбашу Јован Оросламошки припремио је Монографију о Силбашу на којој је радио пуних 12  година. Рукопис ове веома занимљиве књиге ускоро ће се предати у штампу..

– Најпре сам годинама прикупљао мемоарску грађу – рекао нам је писац монографије Оросламошки – и податке из нашег архива о партизанским одредима и илегалцима овог дела Бачке, користећи и податке из Зборника Војног института и податке из тајне архиве мађарске окупаторске полиције. Уствари, прикупљање материјала одузело је највише времена.

Иначе, поред разних епизода из окупираног Силбаша и околине у монографији описујем и делатност Ђурице Јојкића, Бране Панина, Душана Алимпића, Гезе Тиквицког, Пала Шотиа, Николе Петровића, Милана Кома, Стевана Хатеље, Никодима Новакова, Саве Бајеца, Велимира Суботића и других илегалаца. Затим, наричито сам се задржао на опису база по селима и салашима, као и на пребацивању партизана преко Дунава у Срем…

Продавали покварене млечне производе

Недавном интервенцијом санитарни инспектор Илија Цветановски утврдио је да се на бачкопаланачкој пијаци продају загађени млечни производи, који употребом могу штетно утицати на здравље човека. Узорци који су узети од Ерже Моцко, Јуле Бовђиш, Ере Карпишчак и Јуле Болехарски из Пивница послани су на анализу… Том прилком утврђено је да су сир и милерам који су оне продавале загађени бактеријама фекалног порекла…

На саслушању код судије за прекршаје оптужене су признале кривицу, правдајући се да ни саме нису знале да су сир и милерам били загађени. Можда у свему овоме има истине, јер ни један пољопривредни произвођач нема инструмената (или стручности) да испита исправност прозвода које износи на пијацу…

Пиштољи „средили“ кафану

Недавно је општински јавни тужилац подигао оптужни предмет против Ивана Швраке (31) грађевинског техничара и Ђуре Лулића (28) каменоресца из Бачке Паланке. Оптужница их терети за угрожавање опасним оруђем у тучи и свађи. Они су се 21. децембра прошле године у гостионици „Борац“ у Деспотову препирали са Драгутином Глигоријевићем. У свађи и тучи употребили су и пиштоље. Шврака је пуцао из „берете“ у билијарски сто и том прилком зрно је одскочило и погодило у лице недужног госта Стевана Убавина, наневши му лакшу повреду. Кукић је са поштољем „збројовка“ пуцао по поду и стропу гостионице…

Из матичарског звања

Добили сина: Милица и Мирко Вјештица, Живана и Петар Игић

Добили ћерку: Јованка и Петар Ганић, Стана и Драгоје Келеч, Перса и Андрија Пластић, Верица и Новак Капетанов и Розалија и Павле Довичин.

Венчани: Јован Чех и Ката Готовац, Влада Рујевић и Јулијана Јурковић, Пантелија Маринковић и Савета Јовичић, Бошко Стоичевић и Даница Јовановић, Лука Копања и Марија Лучић и Симо Божић и Невенка Пашић.

Умрли: Ранко Шијаков (68), Никола Лукач (76), Дренка
Марцикић рођ. Раданов (60).

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here