Tradicionalnog hleba bez aditiva sve manje

2
3105

Manje interesovanje za kvalitetan hleb

PIVNICE: Uprkos vrućini jedno prepodne radoznalost nas je odvela u privatnu pekaru Ondreja Kubinca iz Pivnica. Vrata prodavnice Mini bila su širom otvorena, a vlasnik Ondrej Kubinjec sam je dočekivao i služio mušterije. Započeli smo razgovor i saznali da zanati, među koje spada i pekarstvo, u Pivnicama propadaju. Tradicionalni zanati nestaju.

U vašoj pekari pečete hleb na domaći način kao nekada?

Moglo bi se reći da hleb i peciva pravimo na starinski način. To znači da u testo ne dodajemo razne aditive, što je u današnje vreme uobičajeno. Moj otac Ondrej je još 1966. godine počeo da se bavi pekarskim zanatom, kasnije smo mu se pridružili moja supruga i ja, a imamo i dva radnika. Do danas se pridržavamo tradicionalne tehnologije izrade hleba i domaćeg pekarstva u pravom smislu reči.

Kakvo je interesovanje Pivničana za vaš domaći hleb?

Imamo stalne mušterije koje uvek daju prednost domaćem hlebu od onog proizvedenog na industrijski način. Uglavnom su to stariji meštani koji znaju i poštuju kvalitet našeg hleba i navikli su na njega. Ako me pitate koju količinu dnevno spremamo za prodaju, mogu reći da je ona stalno u opadanju. Broj stanovnika Pivnica poslednjih godina opao je za polovinu. Puno naših otišlo je u inostranstvo, u Slovačku, tako da sada imamo možda tri hiljade stanovnika. Za nas privatnike to znači manje posla, jer je potražnja za našim proizvodima manja, bez obzira na kvalitet.

Koje vrste pekarskih proizvoda nudite?

Osim vekni hleba uobičajenog oblika i tzv. „iz tepsije“, koji su teški 1kg, a ne 500g, kao industrijski hleb koji pomoću aditiva dostigne veličinu, pečemo i peciva. Uglavnom bagete, kifle i lepinje. Testo se priprema od kvalitetnog brašna koje nabavljamo u Bačkom Petrovcu. Ranije smo mušterijama nudili zamenu brašna za hleb koji su onda uzimali za bonove, ali to više ne praktikujemo.


 

Menší záujem o kvalitný chlieb

Napriek horúčave jedno dopoludnie zvedavosť nás zaviedla do súkromnej pekárne Ondreja Kubinca v Pivnici. Dvere na predajni Mini boli otvorené dokorán a majiteľ Ondrej sám vítal zákazníkov. Dali sme sa do reči a dozvedeli sme sa, že remeselníctvo, ku ktorému patrí i pekárstvo, v Pivnici značne upáda. Tradičné remeslá zanikajú.

Vo vašej pekárni pečiete chlieb po domácky ako kedysi?

Dalo by sa povedať, že chlieb a pečivá pripravujeme starodávnym spôsobom. To znamená, že do cesta nepridávame rôzne aditíva, ako sa to dnes bežne robí. Môj otec Ondrej sa pekárskemu remeslu začal venovať v dávnom roku 1966, neskoršie som sa pripojil aj ja s manželkou a máme ešte dvoch robotníkov. Dodnes dodržiavame tradičnú technológiu výroby chleba, čiže damáceho pekárstva v tom pravom zmysle slova.

Aký je záujem Pivničanov o váš domáci chlieb?

Máme stálych zákazníkov, ktorí vždy uprednostnia domáci chlieb pred tým priemyselným. Hlavne sú to starší občania, ktorí poznajú a uznávajú kvalitu nášho chleba a zvykli si naň. Ak sa ma pýtate, aké množstvo denne pripravíme na predaj, môžem len povedať, že je to stále menej a menej. Počet obyvateľov v Pivnici za posledných pár rokov klesol o polovicu. Veľa naších odišlo do zahraničia, na Slovensko, takže teraz máme azda takých tritisíc obyvateľov. A pre nás súkromníkov to znamená menej roboty, lebo je dopyt po našich výrobkoch menší, bez ohľadu na kvalitu.

Aké druhy pekárenských výrobkov ponúkate?

Okrem pecňov chleba obyčajného tvaru tých tzv. z ťapšičky, ktoré vážia kilogram, a nie pol kila, ako tie priemyselné, ktoré za pomoci aditívov dosiahnu veľkosť ako naše kilogramové, pečieme i pečivá. Hlavne bagety, rožky, lepníky. Aj chlieb pečený na zemi. Cesto pripravujeme z kvalitnej múky, ktorú si zadovažujeme z Báčskeho Petrovca. Skôr sme ponúkali zákazníkom aj možnosť výmeny múky za chlieb, ktorý si potom postupne preberali za lístky, ale teraz to už nepraktizujeme.

 

 

2 KOMENTARA

  1. Oooooj kako sam se pozelela lepog pravog domaceg hleba…pa zasto ne krenu sa ponudama u Backoj Palanci na primer….pisemo hleb i svako jutro donese u centar i mi dodjemo i pokupimo…..to bi bilo lepooo…

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here