Министарство: Прве анализе акцидента на Дунаву – нема промена особина воде

Резултати првих анализа

698

Министарство заштите животне средине саопштило је да су прве анализе показале да након акцидента на Дунаву код Бачке Паланке нема промена физичко-хемијских особина воде.


Код Бачке Паланке је 5. јануара потонула баржа са 1.000 тона азотног ђубрива.

„Прве анализе узорака воде реке Дунав, након акцидента насталог услед потонућа барже ‘Лола-5’ која је превозила азотно ђубриво, показала је да нема промена органолептичких особина воде ове реке (боја, мирис и видљиве отпадне материје), односно да су параметри у оквирима I и II класе квалитета површинских вода“, наводи се у саопштењу.

Министарство је у саопштењу на својој интернет страници навело да је Агенција за заштиту животне средине током петка вршила ванредно узорковање воде реке Дунав на профилу Нови Сад од 7 до 16 часова, на свака три сата.

„Резултати првих анализа показали су да су се у прописаним границама кретале вредности општих физичко хемијских параметара као што су pH вредност, електропроводљивост, растворени кисеоник, проценат засићења воде кисеоником, амонијачни азот, нитрати, нитрити, ортофосфати, укупан фосфор и хемијска потрошња кисеоник“, наводи се у саопштењу.

Узорци су, како се додаје, допремљени у лабораторију Одсека за контролу квалитета воде и седимента у Новом Саду, како би се наставило са детаљнијим анализама на укупан органски угљеник, укупан азот и органски азот, чији се резултати ускоро очекују.

Министарство заштите животне средине додало је да ће наставити да обавештава јавност о резултатима даљих анализа, који се прикупљају.

Натоварена баржа „Лола-5“, коју је била део конвоја немачког брода-гурача „Антониа“ потонула је у петак, 5. јануара у 00.40 сати код Бачке Паланке.

До пловне незгоде је дошло када је брод ударио у стуб моста „25-Мај“ који спаја граничне прелазе Бачка Паланка и Илок, на територији пловног пута реке Дунав у Хрватској, навело је Министарство.

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here