Selenčské sláviky 2020

282
Foto: Juraj Berédi – Ďuky

Počas minulého víkendu, 22. a 23. februára, Selenčou sa ozývala slovenská ľudová pieseň. Na dvoch koncertoch so spoločným názvom Selenčské sláviky 2020 sa v dome kultúry v Selenči sa zišlo 65 spevákov, malých sólistov a zo 25 členov orchestra ZŠ Jána Kollára a Komorného zboru Zvony zo Selenče.


Všetci účastníci vystupovali v ľudovom kroji. Orchestrom dirigoval doktor hudobnej pedagogiky Juraj Súdi, ktorý zároveň mal na starosti aj úpravu piesní a nacvičovanie spevákov, v čom mu, keď treba pomáhajú aj členovia rodiny.

Usilovne pracovali od začiatku školského roka, teda od prvého septembra a táto ich polročná snaha bola korunovaná dvomi úspešnými koncertmi, z ktorých prvý trval poldruha hodiny a druhý celé dve hodiny. Festival nie je súťažného rázu, ním sa chce upevniť a prehĺbiť láska k ľudovému spevu a kroju a priprávať deti na verejné vystupovanie.

[wonderplugin_slider id=75]

 

Podujatie Selenčské sláviky sa usporiadalo už 11-krát a ono je vlastne pokračovaním festivalu Detský kľúčik, ktorý predtým dvakrát zorganizoval Kultúrno umelecký spolok Jána Kollára.

Teda, už 13-krát sa na javisku v speve slovenskej ľudovej piesne mohli vyskúšať malí selenčskí speváci a niekoľkí ich hostia. Na prvom koncerte v sobotu spievali deti vo veku 5-9 rokov a v nedeľu sa predstavili žiaci štvrtého až ôsmeho ročníka a mládežníci.

Oba koncerty sa mohli sledovať v priamom prenose na facebooku, kde mali vyše 1.300 pozretí. Koncerty moderovali Karmena Kováčová, Teodora Šimoniová a Alen Slonka, a konferansu pripravila Renata Súdiová. Festival je výsledkom spoločného úsilia nielen organizátorov, ale i rodičov, početných sponzorov ba i celej Selenče a obce Báč.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here