Србија дала све што је имала, Немци освојили светско злато

Сребро златног сјаја!

126

МАНИЛА – Кошаркашка репрезентација Србије освојила је сребрну медаљу на Светском првенству, пошто је данас у финалу у Манили поражена од селекције Немачке 83:77 (23:26, 24:21, 22:10, 14:20).

Немачка је по први пут у историји освојила златну медаљу на СП. Ово је друга медаља за Немачку на светским шампионатима после бронзе са СП 2002. у Индијанаполису.

Србија је као самостална држава дошла до другог сребрног одличја на СП, а 12. одличје укупно у историји наше репрезентације. Србија је на СП 2014. такође била друга, пошто је у финалу поражена од САД 129:92.

Најефикаснији у селекцији Србије у данашњем мечу био је Алекса Аврамовић, који је постигао 21 поен, док је Богдан Богдановић додао 17. Изабраници Светислава Пешића су скоро 38 минута играли без Огњена Добрића, који се повредио почетком прве четвртине.

У репрезентацији Немачке најбољи је био Денис Шрудер са 28 поена, док је Франц Вагнер додао 19.

Србија је отворила меч тројком Стефана Јовића, а онда је Никола Јовић погодио за 5:0. У трећем минуту повредио се Огњен Добрћ, пошто је доскочио на ногу Данијелу Тајсу. Он је потом напустио терен и у пратњи лекара је отишао у свлачиониоцу. Немачка је серијом 7:2 преокренула резултат на 7:7. Екипе су се потом смењивале у вођству, а Србија је у финишу прве четвртине имала пет поена предности (26:21). „Орлови“ су прву четвртину решили у свој корист резултатом 26:23.

Србија је повела 28:23 на старту друге четвртине, али је Немачка у 13. минуту серијом 7:0 преокренула на 30:28. Играло се потом поен за поен, а екипе су смењивале у вођству. Добрић се вратио из свлачионице и сео на клупу за резервне играче. „Орлови“ су у 16. минуту повели 42:38. Немачка је поенима Шрудера преокренула на 43:42. Прво полувреме је завршено резултатом 47:47.

На старту треће четвртине играло се поен за поен, а Немачка је у 24. минуту дошла до предности од 55:51. Изабраници Светислава Пешића су за осам и по минута у трећој четвртини постигли само шест поена, а Немачка је то искористила и стигла је до предности од 64:53. Само минут касније било је 67:55 за Немачке, а трећа четвртина је завршена резултатом 69:57.

Србија је поенима Аврамовића и Петрушева у 33. минуту смањила вођство Немачке на 71:64. Србија је из минута у минута „топила“ предност противника, а на 39 секунди пре краја било је 79:77 за „панцере“. Међутим, Немачка је успела да сачува предност и да дође до победе од 83:77.

Бронзану медаљу освојила је селекција Канаде, која је у мечу за треће место победила САД после продужетка 127:118.

СП је одржано у Јапану, Индонезији и Филипинима. Наредно СП биће одржано 2027. године у Катару.