Пет најтраженијих занимања у 2024. години – плате и до 2.000 евра

Послови везани за компјутере, обновљиве изворе енергије, вештачку интелигенцију, безбедност на интернету су занимања која ће бити тражена у наредном периоду.


Софтвер девелопери и аналитичари података остају кључни у технолошком напретку и доношењу одлука у модерном бизнису, док креатори дигиталног садржаја играју виталну улогу у маркетингу. Медицинске професије и угоститељство такође нуде стабилне каријере, пратећи глобалне и локалне трендове.

Свет око нас се ужурбано мења посредством дигиталних технологија и то нас све ставља у позицију у којој морамо бити флексибилни и потенцијално се прилагођавати новим трендовима.

Тешко је са сигурношћу претпоставити шта доноси година пред нама, и у свету, али и код нас, но на основу неких трендова је могуће закључити која ће занимања бити тражена у наредном периоду, наводе из Инфостуда. Умногоме то ће бити послови везани за компјутере, обновљиве изворе енергије, вештачку интелигенцију, безбедност на интернету и сличне послове.

Софтвер девелопер

Ова професија се већ годинама налази у врху листа најтраженијих и најплаћенијих занимања.

Тражени су они који вешто баратају програмским језицима, као што су Java, Python ili C++ и иза себе већ имају довољно искуства. Данас су, на пример, веома тражени и програмери који су вешти у отклањању грешака, што опет долази са искуством.

Просечна нето плата софтвер девелопера у Србији износи око 1.379 евра, док су јуниори плаћени око 844 евра, а сениори и више од 2.000 евра.

Анализа података

Аналитичаре података најчешће описују као људе без којих није могуће замислити модерно пословање. Они играју кључну улогу у процесу доношења одлука. Њихова способност разумевања података омогућује компанијама да прилагоде своје стратегије, оптимизују операције и боље се прилагоде динамичним тржишним условима.

Кроз прецизне анализе, ови стручњаци откривају трендове, препознају потребе купаца и помажу у обликовању иновација које воде ка успешном пословању. Њихове плате су у рангу оних које имају програмери, а оно што је важно истаћи јесте и чињеница да посла за њих има и у фирмама које нису примарно везане за ИТ сектор.

Креатор дигиталног садржаја

Компаније које нема на интернету као и да не постоји. Иако су многи мислили да ће вештачка интелигенција смањити потребу за креаторима дигиталних садржаја, већина директора маркетинга у великим светским фирмама каже да ће увећати буџете намењене креаторима.

Чак је и наше тржиште толико велико да они који имају шта да понуде врло лако дођу до клијената.

Медицина

Каријера у медицини је увек добар избор. Немачка се, на пример, већ дужи низ година суочава са мањком радне снаге у болницама, па су тако и услови које треба испунити ради запошљавања веома једноставни.

Већ након средње школе и полагања стручног испита, може да сe пронађе посао као медицинска сестра или брат, а плате у тој земљи се крећу у интервалима од 1.600 па до чак 4.400 евра.

Треба обратити пажњу и на конкурсе које редовне расписује Министарство здравља Србије, јер у болницама и домовима здравља широм земље увек има слободних радних места, указују из Инфостуда.

Угоститељство

Кувари, конобари, менаџери су тражени протеклих година, а тај тренд ће се наставити и у 2024. години.

Минимална плата конобара у Београду износи око 65.000 динара. У нешто бољој позицији су кувари, који су веома тражени, нарочито током летње сезоне.

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here