Како ће ђаци од 1. септембра учити о националним темама

"Из надуџбеника, кроз пројекте"

Фото: Canva

Више знања о националним темама ђаци у Србији од 1. септембра добијаће из додатних уџбеника који ће бити штампани за наставу из историје, географије и српског језика и књижевности.


Иако се раније очекивало да ће бити промењени постојећи уџбеници из ова три предмета, то се неће догодити.

Како је за „Новости“ рекао в. д. директора „Службеног гласника“ Младен Шарчевић, стручњаци ће осмислити „надуџбеник“ који ће се издавати у штампаном и дигиталном облику.

Он каже да ће на писању ђачких књига бити ангажовани професори Београдског универзитета, али и других универзитета у Србији.

Шарчевић је најавио и формирање тима чији ће задатак бити да осмисли како ће тачно изгледати „надуџбеник“, а посао треба да буде завршен до почетка нове школске године.

„Ученици ће се о најважнијим догађајима из наше историје упознавати кроз пројекте. Учење о, на пример, националним парковима у Србији, што је лекција из географије коју сам и сам предавао, изгледаће тако што ће наставник поделити ђаке у групе и дати им да ураде пројекат на ову тему. Деца ће преслушати клип, прочитати те лекције из додатног уџбеника и направиће пројекат који ће се обавезно оцењивати“, појашњава Шарчевић.

Када је реч о Јасеновцу, што је лекција о којој се много полемише јер је, према неким оценама, у постојећим уџбеницима штура, а ђаци о догађајима у НДХ не знају готово ништа, и о овој теми учиће се – кроз пројекте.

Тако ће, наводи Шарчевић, ученици добити задатак да у оквиру области о Другом светском рату ураде пројекат о Јасеновцу и Холокаусту, и за то ће добити оцену. Исто тако радиће се и у оквиру наставе српског језика и књижевности.

Министарство просвете припремило је нацрт измена и допуна Закона о уџбеницима. Министар просвете Бранко Ружић навео је да је предлог послат на разматрање у кабинете председника државе и председнице Владе.

Како би нови уџбеници били сврсисходни, поједини наставници поручују да наставни планови и програми треба да буду утемељени на националним интересима, и да се култура сећања и поштовања традиције стави у први план образовно-васпитних задатака. Према њиховом мишљењу, треба да се постави кључно питање – каква је била истинска улога српског народа, посебно у Првом и Другом светском рату, које су размере његовог хероизма и страдања, пошто је последњих деценија историјска улога ових догађаја скрајнута и обезвређена, наводе Новости.

Оливера Крупеж, докторка књижевних наука и професорка књижевности и српског језика у ОШ „Милица Павловић“ у Чачку, међутим, истиче да је идеја да се уместо измене садржаја садашњих лекција ураде додатни наставни материјали из којих би се ученици, наводно, подробније обавестили о националим темама – неделотворна и тешко применљива у згуснутом распореду часова.

„Најављују се неке комбиноване брошуре које ће неко морати да плати пошто треба да се нађу пред ученицима од 1. септембра, поред уџбеника које иначе плаћају. То је привидно решење за недостатке наставих планова, а суштински: намет на вилајет и родитељима, и ученицима и наставницима“, истиче саговорница Новости.

Она пита чему служе додатни материјали уколико из актуелног наставног програма и регуларних уџбеника ученици не могу да стекну праву представу о својим прецима, и ономе кроз шта су прошли на трновитом путу историје. Професорка Крупеж наводи да у школској и домаћој лектири о страдању српског народа у Другом светском рату сведочи само – „Крвава бајка“.

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here