Ученици у Силбашу читавом друштву одржали час бриге о животној средини

Ученици, заједно са наставницима спровели велику еколошку акцију

Фото: Уступљене фотографије

Стара изрека „на млађима свет остаје“, никада није звучала оптимистичније након вести из Основне школе “Браћа Новаков” у Силбашу. Мало место у околини Бачке Паланке може да се похвали да су ученици заједно са наставним особљем овог лета читавом друштву одржали час бриге о животној средини.


– Наши ученици су заједно са наставницима прикупили су 1.000 килограма рециклажног папира и веееелику количину чепова који су прослеђени екипи “Чепом до осмеха”, похвалила је своје ђаке учитељица Дара Крунић.

Њихов добар пример није стао на томе. Они су одлучили да у млађе генерације усаде дуготрајну свест о значају рециклаже за животну средину.

“Свака учионица поред канте за смеће има две канте за папир и за пластику. У зборници се налази кутија за батерије. Иако су многи сумњали у акцију испало је одлично и ово настављамо да радимо и у предстојећој школској години”, објаснила је Дара Крунић, а пренео је Инстаграм профил “Окренимо на чисто”.

Две учитељице су имале за циљ да мотивишу децу да помогну животној средини, али и вршњацима који имају посебне потребе и у томе су и успеле.

“Заиста смо колегиница и ја дале све од себе да успемо у томе. И верујте да смо и колеге и децу мотивисале обезбедиле мноооого лепих награда и заиста је све било прелепо. Овакве приче треба да дођу до свих школа. Ово јесте захтевно али је лепо, деца су била толико срећна. А урадисмо добро дело и за децу са посебним потребама и за нашу планету”, закључује учитељица.

Значај прикупљања и рециклаже папира

Прикупљање старог папир за рециклажу у Србији има дугу историју. Да ли сте знали да Фабрика картона Умка производи и рециклира картон већ више од 80 година те да је њена основна сировина управо стари папир? Готово 60% своје сировине фабрика прикупља на територији наше земље. Фабрика картона Умка је највећи рециклер амбалажног отпадног папира и картона у Србији, са могућношћу рециклаже и преко 500 тона дневно!

Животни циклус папира почиње сечом дрвећа, наставља се производњом целулозе током које се троши велика количина воде (примера ради, за израду једног папира А4 формата потроши се 10 литара воде), а у најгорем случају његов животни век се завршава спаљивањем или одлагањем на депоније услед чега долази до испуштања угљен диоксида у атмосферу. Добра вест је да овако песимистичан животни циклус може да се заустави управо рециклажом.

Рециклажом 1 т старог папира сачува се 17 стабала. Рециклажом исте количине канцеларијског папира сачува се 24 стабла, уштеди се 4.200 кW електричне енергије и 32.000 л воде. За процес рециклаже потребно је 40 одсто мање енергије него за производњу папира од целулозе. Емисија загађујућих материја у ваздух је за око 75 одсто мања у односу на производњу хартије од примарних влакана (целулозе).

Дакле, отпад је неопходно раздвајати према врстама јер само одовојено сакупљен отпад представља сировину која се може искористити и рециклирати. Рециклажа старог папира представља лек, она није магичан штапић и неопходно је да испунимо одређене услове како би била успешна.

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here