Од 1. маја нова поскупљења кафе, цигарета, горива…

У Удружењу нафтних компанија Србије наводе да ће произвођачи и увозници деривата нафте од 1. маја бити у обавези да обрачунају и плате нове, увећане акцизе

5087
Извор: Pixabay

Влада Србије донела је одлуку да о усклађивању акцизе са годишњим индексом потрошачких цена у 2023. години, што практично значи да овај намет би требало да се увећа од 1. маја и то на деривате нафте, дуванске прерађевине, алкохолна пића, кафу и течност за пуњење електронских цигарета.


Реч је о корекцији специфичне акцизе која би могла да доведе да ови производи за петнаестак дана поскупе јер је јасно да ће захватање државе бити веће, а одговор произвођача на овакве измене, углавном је скок цена навише. Другим речима, реално је очекивати да бензин, цигарете, кафа, алкохол поскупе.

По најавама стручњака то ће се вероватно десити и сада па већ постоје калкулације да би цене ових акцизних производа могле да скоче, бар за износ увећане специфичне акцизе. То увећање се, у зависности од врсте, креће од минимално два, колико је предвиђено за течност за електронске цигарете, па до 10 динара, колико је увећање за пржену кафу.

Нови намет на гориву

Ипак, грађане посебно брине увећање овог намета на гориво, које је за оловни бензин са досадашњих 66,42 динара по литру “отишао” на 71,47 док је код безоловног са 62,47, тарифа од 1. маја, ће отићи на 67,22 динара. То практично значи да би нова специфична акциза за безоловни бензин била виша за 4,75 динара односно код оловног 5,05 динара без ПДВ.

Ако се при том зна да држава цену горива већ мења на недељном нивоу, онда разлога за бригу има због ове корекције јер би могло да значи ће возачи од 1. маја плаћати још скупље гориво. Ово тим пре јер су трендови на светском тржишту неповољни, односно цена сирове нафте скаче.

У Удружењу нафтних компанија Србије наводе да ће произвођачи и увозници деривата нафте од 1. маја бити у обавези да обрачунају и плате нове, увећане акцизе.

– Министарство енергетике ће у петак, 3. маја, утврдити нове просечне велепродајне цене, са повећаним акцизама, али да ли ће се на крају цена на бензинским станицама променити и колико зависи и од утицаја осталих параметара у формули за израчунавање цена. Могући су сви сценарији, али пошто је повећање акциза прилично велико извесно је да ће се цена горива повећати, али се не зна да ли ће то бити за мањи, већи или исти износ – наводе за “Блиц Бизнис” у Удружењу.

Важећи акцизни календар

Ни пушачима, због овог државног намета, неће бити лакше јер ће специфична акциза значајно скочити. Наиме, она ће по паклици до 30 јуна бити 97,70 динара што је значајан скок јер је по важећем акцизном календару, 92,61 динар.

Након овог датума, њен износ би до 31. децембра требало да буде 99,41, што је увећање за 1,71 динар по пакли, док би од 1. јануара 2025. године држава у своју касу требало да убаци чак 101,12 динара. Све то наговештава да је на помолу ново поскупљење цигарета од 10 динара. Треба да се зна да ништа јефтиније неће проћи ни они који су класичне цигарете заменили електронским, јер и течност за њихово пуњење имаће корекцију и то од 0,72 динара по милиметру .

При том, уз увећање специфичне, у паклу цене цигарета улази и пропорционална акциза од 33 посто која остаје и у наредном периоду иста, а на све то се додаје и ПДВ. Због свих тих намета произвођачи повећавају цену за 10 динара што је реално очекивати да ће применити и од 1. маја 2024. године. Све то у случају цигарета и дувана су новотарије како би се Србија ускладила са стандардима ЕУ, по којима би до 2025. године држава уместо садашњих нешто више од 80, требало да приходује најмање 90 евра на 1000 комада цигарета, односно 1,8 евра по паклици.

Како се обрачун прави

У истом пакету акцизне политике је и алкохол па су и ту су дефинисане корекције, па ће за категорију јаких алкохолних пића, овај намет који се плаћао 49.950 динара на основицу, коју чини један хектолитар чистог алкохола мерен на температури од 20 °Ц, сада бити 53.746 динара.

Тај обрачун се обавља тако што се основица множи бројем који означава запремину алкохола изражену у хектолитрима у готовом производу. Измене се обављају и код нискоалкохолних пића и то са садашњих 24,99 динара по литру на 26,89 док код пива тај износ са 28,55 по литру “скаче” на 30,72 динара.

Ипак, чини се да ће љубитељима кафе вероватно овај напитак загорчати живот јер ту се, у зависности од врсте, увећање акцизе креће од осам па до 10 динара по килограму. Тако ће држава за непржену кафу уместо садашњих 100,43 динара по килограму узимати 108,06 док за ону пржену тај намет ће скочити за 9,60 динара односно биће 135,07 динара.

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here