Генерације су га обожавале! Спремите чувени чорбаст пасуљ по рецептури из ЈНА

Фото: Getty Images Signature

Једно од митских јела у Југославији био је и остао војнички пасуљ, сачуван у сећањима оних који су служили војни рок у ЈНА. Опанак је објавио овај рецепт из књижице “Рецептуре за припрему хране у ЈНА”.


Састојци:

500 г пасуља
1 главица црног (црвеног) лука
2-3 чена белог лука
1 шаргарепа
100 г масти или уља
со, бибер
1 кашика црвене млевене паприке
1 кашика сувог биљног зачина
1 лист ловора
1 сува паприка
першунов лист

Припрема:

Пребран пасуљ потопити у хладну воду, водећи рачуна о томе да воде буде у довољној количини да се не би догодило да пасуљ при бубрењу упије целу количину воде и да остане сув.

Потопљен пасуљ држати на хладном месту и оставити да се кваси 1-3 часа.
Затим, оцедити воду у којој је пасуљ потапан, па пасуљ ставити у погодну посуду, налити хладном водом тако да огрезне и кувати 10-15 минута.

Након тога, оцедити воду па налити врелом водом тако да огрезне, додати половину ситно сецканог црног лука и оставити да кува уз повремено доливање топле воде.
У половину вреле масноће додати остатак ситно сецканог црног лука и шаргарепу, сечену на ситније коцкице или рендисану, и све заједно пржити да благо порумени.
Када је пасуљ упола куван, додати испржени црни лук и шаргарепу, сушену паприку, претходно потопљену два часа у хладној води, и ловоров лист.

Преосталу масноћу загрејати, додати брашно и пржити да благо порумени.
Када брашно порумени, искључити топлоту па одмах додати туцани и ситно сецкани бели лук и паприку у праху и све добро измешати.

Када пасуљ омекша, додати додатак јелима, посолити и запржити припремљеном запршком, уз стално мешање пасуља да се запршка не згрудва.

Пасуљ са запршком кувати на тихој ватри још 20-30 минута, после чега искључити топлоту, додати самлевени бибер, ситно сецкани першунов лист, пробати укус и по потреби досолити.

Пасуљ се може служити као самостално јело или као прилог уз фаширане шницле, ћуфте, динстану говедину, кухано суво свињско месо и сл.

Напомена: Важно је знати да се пасуљ при кувању све до запржавања не сме мешати, како не би дошло до ломљења зрна и загоревања.

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here