Шта ћете бити кад порастете: Велико интересовање ђака за тест професионалне оријентације

Национална служба за запошљавање (НСЗ) организује тестирање за професионалну оријентацију намењену ученицима осмог разреда и завршних разреда средњих школа.

Фото: Pixabay

Национална служба за запошљавање (НСЗ) организује тестирање за професионалну оријентацију намењену ученицима осмог разреда и завршних разреда средњих школа преноси 021.


Ивана Божић, службеница за методологију планирања каријере и каријерно информисање НСЗ је за Тањуг рекла да је интересовање за професионалну оријентацију велико, али и да се разликује у зависности од градова.

„Већ ове године је било 2.800 ученика основних школа, то су подаци за целу земљу и око 1.800 ученика средњих школа“, рекла је Божић.

Божић је саветовала великим матурантима да се пријаве што раније, током првог полугодишта, будући да је потребно донети одлуку благовремено, ради припреме пријемног испита за упис на одређени факултет.

„Ученици осмог разреда могу се пријавити и касније јер свакако полажу завршни испит. У сваком случају, важно је интересовати се на време, с обзиром на ограничене капацитете“, рекла је Божић.

Шта се све тестира?

Тестирање укључује различите врсте психолошких тестова- тестове професионалних интересовања, тестове способности, као и тестове личности који испитују особине значајне за избор занимања. Може се рећи да је тестирање намењено пре свега младима који су, како каже Божић, изразито неодлучни између две или неколико опција, као и ученицима који имају потешкоће у учењу, недовољан број поена на основу школског успеха и томе слично, како би изабрали занимање, смер у средњој школи или студијску групу у складу са својим интересовањима и способностима.

Тестирањем за професионалну оријентацију, уз пратећи саветодавни разговор, који обично следи неколико дана након тестирања, добија се помоћ за самостално доношење одлуке о будућем занимању или школи.

„Млада особа и психолог, каријерни саветник у Националној служби, заједно разматрају податке добијене тестирањем, као и информације размењене током интервјуа, и тако заједнички вагају добре и лоше стране различитих одлука и опција. У целини гледано, млади стичу увид у сопствена професионална интересовања и ‘јаке стране’, као и увид у то које им области највише одговарају, имајући у виду реалне могућности“, рекла је Божић.

„Како је избор средње школе, односно студијске групе на факултету или високој школи струковних студија само један од каријерних избора који су пред њима, младима на професионалној оријентацији се скреће пажња и на то да треба да прате промене у свету рада и образовања, као и да редовно преиспитују своје жеље и интересовања, да буду спремни да уче и да се усавршавају, како би били спремнији да проналазе за себе оно што им може пружити задовољство и успех у раду“, рекла је Божић.

Мејл адресе и бројеви телефона психолога, каријерних саветника у Националној служби за запошљавање, доступни су на сајту Националне службе (www.нсз.гов.рс). Кликом на Контакт, Филијале НСЗ, потом на град филијалу, контакте је могуће пронаћи унутар странице, у виду картица: Професионална оријентација и планирање каријере или Центар за информисање и професионално саветовање, објаснила је Божић.

 

 

1 коментар

  1. Najvažnije nije navedeno – partijska knjižica. To je, bez dileme, najvažniji dokument, koji otvara sva vrata, dokument pomoću kojeg se, od jedva svršene osnovne i teško savladate srednje škole, preko noći postaje akademski građanin, menadžer, direktor, savetnik, funkcioner, poslanik… i sve drugo što vam padne na pamet. Dakle, omladino, partijsku knjižicu u džep i samo će vam nebo biti granica.

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here