Србија обезбедила пласман на Мундобаскет

Победила селекцију Велике Британије

Кошаркашка репрезентација Србије пласирала се на Светско првенство пошто је у одлучујућем мечу квалификација у дворани „Александар Николић“ победила селекцију Велике Британије резултатом 101:83.

Орлови су уписали шести тријумф (6-4) и из групе И придружили се Летонији и Грчкој који су раније обезбедили визу за планетарни шампионат.

Србија је у првом полувремену имала великих проблема против аутсајдера, али у наставку утакмице екипа Светислава Пешића је заиграла знатно боље и убедљивом победом оверила место међу 32 најбоље селекције света.

Србија је морала да победи и релативно добро је почела утакмицу, а од првог минута било је видљиво да су гости растерећени и да играју без трунке респекта против много квалитетнијих противника.

Марко Гудурић је постигао две брзе тројке, Орлови су повели 14:5 у 4. минуту и мало ко је у том тренутку веровао да ће екипа Светислава Пешића да се мучи са Острвљанима. Домаћи су у финишу прве деонице имали и двоцифрени плус (23:13), а тројка Квина Елиса у последњем нападу као да је психолошки утицала на Орлове.

Британци су серијом 7:0 смањили на 30:27, правили су много проблема српском тиму, а у 18. минуту на семафору је писало неочекиваних 39:39. Србија се поенима Алексе Аврамовића са пенала, тројком Стефана Јовића и кошем Луке Митровића у последњем минуту првог дела „одлепила“ на 46:39, а на одмор је отишла са пет поена предности – 46:41.

Гости су у првих 20 минута имали чак десет офанзивних скокова, а интересантно је да су два дана раније на свом терену против Белгије постигли само 58 поена.

Очекивано, српски тим је у трећем периоду додао гас и уз свесрдну помоћ са трибина серијом 12:2 успео је коначно да дође до осетније предности – 63:51 у 26. минуту. Разиграни Аврамовић је у тој деоници постигао 13 од укупно 28 поена Орлова и био је најзаслужнији што је Србија у последњих 10 минута ушла са великих плус 14 – 74:60.

Домаћа селекција није попуштала ни у последњој четвртини, а после тројке Марка Гудурића у 34. минуту било је максималних 91:69.

Аврамовић је био најефикаснији са 20 поена (4/4 за два, 2/4 за три), Митровић је додао 15, Добрић 14, Гудурић 13 уз 6 асистенција, Петрушев 12 (4/4 за два), а Јовић је имао 6 поена и 7 асистенција. Орлови су тројке шутирали 14/28, за два 21/27 уз 23 скока и 27 асистенција.

Код гостију су се истакли Елис са 22 поена (4(4 за три), Витли 16 (2/3 за три), а Адаму 14.

Жреб за Мундобаскет, чији ће домаћини бити Јапан, Индонезија и Филипини, је 29. априла. Првенство ће бити одиграно од 25. августа до 10. септембра.

Селекција Србије је последњу медаљу на СП освојила 2014. у Шпанији када је била сребрна, а од распада Југославије државни тим има и два златна одличја – 1998. и 2002.