Расписан јавни позив за приватизацију Недељних Новина

„Недељне новине“ излазе већ пет деценија, данас приређују садржаје, осим на српском, на мађарском и словачком језику.

Министарство привреде расписало је јуче, (26.7) јавне позиве за прикупљање понуда за учешће у поступку приватизације три предузећа – Издавачко предузеће Рад ад Београд, Технохемијa ад за трговину Сремска Митровица и Недељне новине акционарско друштво  за новинску и издавачку делатност Бачка Паланка.


Право на учешће у поступку имају домаћа и страна, физичка и правна лица, као и конзорцијум правних и/или физичких лица.

Почетна цена на јавном надметању за Технохемију износи 511.612,85 евра, за ИП Рад је 3.811.962,85 евра, а за Недељне новине је 14.057,40 евра.

За учешће у поступку јавног прикупљања понуда са јавним надметањем ради продаје капитала Технохемије и Недељних новина заинтересовани могу поднети пријаве најкасније до 24. августа до 15  часова, односно 12 часова, док је рок за пријаве за ИП Рад 25. август, до 12 часова.

Пријава се подноси у затвореној коверти, заједно са понудом, све у складу и на начин дефинисан Упутством за понуђаче, а само благовремене и потпуне пријаве ће бити разматране.

Продајну документацију, која ће бити доступна од 31. јула за сва три предузећа чине – уговор о чувању поверљивих података, приватизациона документација, упутство за понуђаче, образац пријаве за учествовање у Поступку и нацрт Уговора о продаји.


Овај потез наставак је на недавно усвојену одлуку која предвиђа да 23 јавна предузећа у наредном периоду промене правну форму у акционарско друштво или друштво са ограниченом одговорношћу.
За оне који су заборавили на доношење овог документа Србија се обавезала још крајем 2019. године и то приликом ревизије програма са ММФ-ом. Влада Србије још 1. априла пре две године усвојила Стратегију државног власништва и управљања јавним предузећима и привредним субјектима који су у власништву државе за период од 2021. до 2027. године.

На том документу су радили и стручњаци Европске банке за обнову и развој а према том документу до 2027. године управљање државним, дакле не само јавним предузећима, биће потпуно законски уређено, централизовано, а сама предузећа корпоративизована у складу са светском праксом.

Оно што је извесно то је да ће се на тој листи наћи многа јавна предузећа као што су Пошта, Србијагас, Југоимпорту СДПР, Службени гласник, Завод за уџбенике, национални паркови и друга јавна предузећа, која имају овакав статус по АПР.

У категорију извесности је и то да да се овај закон не би примењивао на привредна друштва у власништву Србије која обављају делатност производње наоружања и војне опреме, која послују као банке, осигуравајуће и друге финансијске институције, друштва која су основана и послују у складу са законом којим се уређује иновациона делатност и на институте.

Поред њих, ту су и привредна друштва над којима је покренут поступак приватизације, односно која су у стечајном поступку.

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here