Нивои Ибра, Дрине и Топлице у опадању након јучерашњег максимума

Следи процена штете

Фото: Printscreen/RTS

Ванредна ситуација је због поплава проглашена у Лепосавићу, Пријепољу, Сјеници, Новом Пазару, Брусу, Тутину, Куршумлији, Прокупљу и девет месних заједница у Краљеву.


Нивои река су у опадању, а сада следи процена штете. Надлежне службе су на терену и прате ситуацију.

Вучевић: Очекује се смиривање на свим рекама

Министар одбране Милош Вучевић рекао је за РТС да се очекује смиривање на свим рекама и снижавање водостаја.

Поводом смрти Новопазарца, чије је тело јуче пронађено, Вучевић је изразио саучешће и упозорио све који не учествују у одбрани од поплава, да не прилазе како би пратили шта се дешава јер може трагично да се заврши.

Ово су озбиљне природне појаве које показују сву ћуд и непредвидљивост, навео је министар.

Дрина се полако повлачи у своје корито

Водостај Дрине је за више од 80 центиметара мањи него јуче, а вода се полако повлачи у своје корито, јавља дописница РТС-а која се овог јутра јавила из Матарушке бање. Водостај је у граници редовне одбране од поплава и неколико пута је већи од уобичајеног.

Опао водостај Ибра, следи процена штете

Водостај Ибра је опао, и сада се налази на нивоу испод 550 центиметара, што је за 65 центиметара мање у односу на јучерашњи дан када је достигао свој максимум, јавља дописник РТС-а из Рашке.

Предстоји процена штете, а ради се и на санацији штете на критичним местима јер се крајем јануара очекује нови талас обилнијих падавина.

Данас ће бити сахрањен 65-годишњи мушкарац, чије је тело јуче пронађено. Од јуче, и рониоци трагају за телом другог мушкарца који је нестао.

У Краљеву нема угрожених објеката, нити становника

Врх поплавног таласа на Ибру прошао је ноћас кроз Краљево. Око 21 час достигао је 326 центиметара, али је тренутно у опадању.

Дејан Сеизовић, начелник Одељења за ванредне ситуације у Краљеву, каже да тренутно нема угрожених објеката нити становника, а ниво река је у опадању.

На више локација се црпи вода, а постављени су и заштитни бедеми.

Градски штаб је јуче прогласио ванредну ситуацију на делу територије, прецизније на територији девет месних заједница.

Ибар се јуче излио у месту Баре између Ушћа и Рашке где је полављен локални пут, а вода је угрозила десетак домаћинстава уз реку и поплавила стругару. Јуче је вода ушла у део погона за производњу воде у варошици Ушће педестак километара узводно.

Синоћ је било поблема и у Сијаћем пољу где се вода излила у две улице, због чега је улица 27. марта заворена за саобраћај, а поплављени су пољопривредно земљиште и поједини економски објекти.

Ибар се излио и на шеталиште поред реке због чега је јуче касно поподне оно ограђено жутим тракама и забрањена је шетња.

После обилних падавина, протеклих дана, ниво река у угроженим подручјима почео је да опада. Из реке Рашке извучено је тело мушкарца, једног од двојице људи који су упали у бујицу у Новом Пазару. За другим мушкрацем се трага.

Ванредно је и даље у 8 општина и у 9 месних заједница у Краљеву. Опадају нивои Ибра и Топлице.

Наиме, врх поплавног таласа на Ибру прошао је ноћас кроз Краљево. Око 21 час достигао је 326 центиметара, али је тренутно у опадању.

Боља је ситуација и у Рашки где је ниво ове реке на нивоу испод 550 центиметара, што је за 65 центиметара мање у односу на јучерашњи дан када је достигао свој максимум.

Горњи ток Топлице од јуче је у значајном опадању, а ниво реке је опао за један метар и сада се налази на нивоу од 140 центиметара – знатно ниже од границе редовне одбране од поплава.

Од синоћ воду имају грађани у центру Куршумлије, а у току дана очекује се и у осталим насељима. Потврду о исправности воде за пиће дали су надлежни из Завода за јавно здравље Ниш.

Највећу штету од поплава у Топличком крају претрпела је пољопривреда. Под водом је више од сто хектара ораница и воћњака, а наредних дана комисије ће утврдити размере причињене штете.

Све службе још дежурају на терену.

У Општини Брус где је због поплава проглашена ванредна ситуација, јутрос је стабилно. Топличка, Грашевачка и река Расина повукле су се у корита, киша је прешла у снег.

Водостај Дрине је за више од 80 центиметара мањи него јуче, а вода се полако повлачи у своје корито, јавља дописница РТС-а која се овог јутра јавила из Матарушке бање. Водостај је у граници редовне одбране од поплава и неколико пута је већи од уобичајеног.

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here