Sud: NN lice ubilo Ćuruviju, optuženima 100 godina zatvora

Ćuruviju je i prema novoj presudi ubilo NN lice dok su mu DB-ovi dali logističku podršku

Фото: Pixabay

BEOGRAD: Posebno odeljenje Višeg suda u Beogradu (Specijalni sud) osudilo je danas na ukupno 100 godina zatvora četvoricu nekadašnjih pripadnika državne bezbenosti (DB) zbog učešća u ubistvu novinara i vlasnika „Dnevnog Telegrafa“ Slavka Ćuruvije 11. aprila 1999. godine.


Ćuruviju je i prema novoj presudi ubilo NN lice dok su mu DB-ovi dali logističku podršku.

Zbog podstrekavanja na teško ubistvo na po 30 godina zatvora ponovo su na iste kazne osuđeni tadašnji šef DB-a Radomir Marković i šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić, dok su kao saizvršioci u ubistvu na po 20 godina zatvora osuđeni bivši operativac beogradskog centra Ratko Romić i pripadnik rezervnog sastava DB-a Miroslav Kurak koji je u bekstvu, pa mu je presuda biti izrečena u odsustvu.

Ovo je druga prvostepena presuda, koja se izriče nakon što je prvu prošle godine ukinuo Apelacioni sud i naložio da se ponovi suđenje, upravo zbog prekoračenja optužnice uvođenjem u slučaj NN lica koje se ne pominje u optužnici.

I na novu presudu i Tužilaštvo za organizovani kriminal i odbrana imaju pravo da ulože žalbe Apelacionom sudu u Beogradu.

Izricanju presude prisustvuje predsednik Komisije za istraživanje ubistva novinara Veran Matić.

Marković po sopstvenoj želji nije dovođen na izricanje presude.

Romiću i Radonjiću, koji su prisustvovali izricanju, danas je produžen kućni pritvor.

Četvorica optuženih su i posle prvog suđenja bili osuđeni na ukupno 100 godina zatvora, ali je ta presuda ukinuta odlukom Apelacionog suda koji je naložio ponavljanje suđenja, jer je tom presudom u slučaj uvedeno NN lice kao neposredni izvršilac ubistva, što je suprotno optužnici.

U optužinici se tvrdi da je Ćuruviju ubio Kurak, a da mu je saučesnik bio Romić, koji je, navodno, drškom pištolja udario u glavu Ćuruvijinu prijateljicu Branku Prpu.

Njih su na to, prema optužnici, podstakli Marković i Radonjić.

Tužilaštvo tvrdi da je motiv za ubistvo bilo Ćuruvijino istupanje u domaćoj i stranoj javnosti, kao i njegova kritika tadašnjeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića i njegove supruge Mirjane Marković.

Ćuruvija je praćen sve do ubistva, a naročito intenzivno je praćeno njegovo kretanje 10. i 11. aprila 1999. godine, kada je, prema optužnici, on likvidiran u haustoru zgrade u Svetogorskoj ulici gde je živeo.

Ubijen je između 16:39 i 16:45, dok je sa njim u društvu bila njegova prijateljica i očevidac ubistva Branka Prpa u dvorštu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe „Dnevnog telegrafa“.

Prpa od početka postupka tvrdi da optužene ne prepoznaje kao izvršioce ubistva.

Punomoćnik porodice: Oštećeni su zadovoljni presudom

Advokat Slobodan Ružić, punomoćmik porodice ubijenog novinara Slavka Ćuruvije rekao je da su oštećeni zadovoljni presudom kojom su optuženi za njegovo ubistvo danas osuđeni na ukupno 100 godina zatvora.

On je novinarima ispred Specijalnog suda rekao da su očekivali istu presudu (prva presuda je bila ukinuta) jer su isti i dokazi, ali da sada očekuje da će sud sada dati detaljnije obrazloženje.

„Sud je sada usmeno objasnio zašto smatra da je NN lice ubilo Ćuruviju i nadam se da smo sada na korak bliže kraju ovog slučaja“, rekao Ružić novinarima ispred Specijalnog suda.

On je ukazao da očekuje žalbe odbrane na presudu, a nada se da će tužilaštvo za organizovani kriminal ovoga puta da se žali samo na deo presude o kaznama, ukazujući da Apelacioni sud sada mora da donese pravosnažnu presudu, jer nema više pravo da ukida prvostepenu, bilo nakon razmatrnaja žalbi bilo nakon što otvori glavni pretres.

On je istakao da je važno što je doneta osuđujuća presuda.

Dobričanin: Ko je ubio Ćuruviju i gde je nestalo 415.000 dolara

Advokat Zora Dobričanin Nikodinović, koja brani dovjicu osuđenih pripadnika državne bezbednosti zbog učešća u ubistvu novinara Slavka Ćuruvije, obratila se novinarima nakon izricanja presude pitanjem „ko je ubio Slavka Ćuruviju“, s obizrom da iz presude prozilazi da je to učinilo NN lice, a ne lica iz optužnice.

„Ni posle drugog suđenja i dalje se ne zna ko je ubio Slavka Ćuruviju i ko je uzeo 415.000 dolara“, navela je Dobričanin Nikodinović ukazujući da se danas ipak čula jedna novina.

Novina je, prema njenim rečima, da je sud je „nesumnjivo utvrdio preuzimanje novčane pomoći od strane pokojnog Slavka Ćuruvije“.

„To je novo i sud je rekao da je to utvrdio na osnovu iskaza Predraga Dikića i novinara Dinića i novinara Kojadinovića. Pratite trag novca i onda ćete pronaći i ubicu“, mnaglasila je Dobričanin Nikodinović.

Ona smatra da je i posle ponovljenog postupka i sudu i svima koji su pratili suđenje apsolutno jasno da ubice Slavka Ćuruvije danas nisu bile u sudnici, niti se nalaze na optužnici, niti u izreci nove presude.

Odbrana okrivljenih, kako je navela, trudila se tokom postupka ne samo da odbrani svoje klijente već i da se razreši misterija – ko je ubio Slavka Ćuruviju.

„Predlaglali smo zato silne dokaze, između ostalog ispitivanje novinara Dinića, čiji je iskaz sud uzeo kao verodostojan i utvrdio da je nesporno da je Ćuruvija primio pomoć, ali sud nije rekao od koga, mada to proizlazi iz spisa predmeta“, rekla je advokatica.

Ona smatra da je sada jasno je da Ćuruvija nije ubijen ni u ime DB, ni u ime države Srbije, SRJ ni radi očuvnaja vlasti kako je to napisano u optužnici, te da je apsolutno sigurna da njeni klijenti nemaju veze da ovim ubistvom i d anisu izvrsisli nijednu nezakonitu radnju.

Najavila je da će se svakako žaliti na ovu presudu, koja je ista kao i prva koju je Apelacioni sud ukinuo i vratio na ponovljeno suđenje, na kojem međutim nisu izvođeni novi dokazi.

Dobričanin Nikodinović brani nekadašnjeg šefa beogradskog centra DB-a Milana Radonjića koji je osuđen na 30 godina zatvora i operativca tog centra Ratka Romića koji je osuđen na 20 godina zatvora.

Matić: Presuda za ubistvo Ćuruvije vraća veru u sudstvo

Predsednik Komisije za istraživanje ubistva novinara Veran Matić rekao je da je zadovoljan presudom kojom su nakon ponovljenog suđenja po drugi put optuženi za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije osuđeni na ukupno 100 godina zatvora.

„Ovo je veoma važna odluka, prvenstveno za porodicu, za kolege Slavka Ćuruvije ali i za sve novinare u Srbiji, jer sre nikada ne sme dozvoliti da novinar bude ubijen zbog svog posla ili da država izvrši ubistvo zbog očuvanja vlasti“, rekao je Matić novinarima ispred Specijalnog suda.

Prema njegovim rečima, ova presuda je dokaz da je moguće i posle 22 godine od ubistva rešavati slučajeve kada postoji, između ostalog, i volja unutar institucija u kojima se prvo događala opstrukcija.

Institucije su kako je naveo, u poslednjih sedam godina na neki način proradile – od Ministarstva unutrašnjih poslova preko Bezbednosne informativne agencije, do pravosudnog sistema.

„Mislim da je i ova presuda danas ohrabrenje da se može vratiti i vera u naše sudstvo i da kao društvo profuncionišemo“, smatra Matić i nada se da će ova presuda pomoći u razrešenju ubistva novinara Milana Pantića.

On je naglasio da nasilje nad novinarima u bilo kojem obliku karakteriše nedemokratska društva, te da novinari moraju biti zaštićeni od bilo kakvog napada, pretnji, fizičkih napada, a naročito se ne smeju događati ovakva ubistva.

Matić je rekao da očekuje da će i Apelacioni sud, koji će odlučivati po žalbama, doneti presudu sličnu ovoj.

Постави одговор

Please enter your comment!
Please enter your name here